جاذبه های مسکو

عید فطر در روسیه

با اینکه ما در کشورمان از نزدیک این رویداد بزرگ را تجربه می کنیم اما در فرصت طلایی تعطیلات عید فطر دیدن آداب و رسوم خاص دیگر کشورها خالی از لطف نیست. روسیه به عنوان ...

 عید فطر در روسیه

عید فطر را شاید بتوان بزرگترین جشن مسلمانان دانست. روزه داری به عنوان حرکت جمعی مسلمانان و برگزاری عید فطر برای گردشگران بسیاری در سراسر دنیا مراسم خاصی به حساب
می آید که می تواند دلیل سفر به جای جای دنیا از جمله روسیه باشد. 
 
با اینکه ما در کشورمان از نزدیک این رویداد بزرگ را تجربه می کنیم اما در فرصت طلایی تعطیلات عید فطر دیدن آداب و رسوم خاص دیگر کشورها خالی از لطف نیست. روسیه به عنوان کشوری که نزدیک به 10 میلیون مسلمان دارد، جشن روز عید را بسیار پرشور برگزار می کند و خوشبختانه امسال این مراسم در تیر ماه است و گرمی هوا نظر بسیاری را به تورهای روسیه جلب کرده است. 

 مسجد جامع روسیه در عید فطر

شهر مسکو در کنار داشتن دیدنی های تاریخی و فرهنگی متنوع نزدیک به 2 میلیون مسلمان دارد که در روز عید جمعیت زیادی از آنها در مساجد و مراکز مذهبی جمع می شوند و مراسم سنتی و دینی خود را اجرا می کنند. سال گذشته نزدیک به 200 هزار نفر در نماز عید سعید فطر شرکت کردند.
مسجد جامع شهر مسکو در روزهای عید فطر جمعیت بزرگ 11 هزار نفری را در خود جای می دهد. این جمعیت خود به یکی از جاذبه هایی تبدیل شده که گردشگران را برای تماشای این مراسم به سمت این مسجد با شکوه می کشد. 
این مسجد زیبا که در سال 2015 بعد از سال ها بازسازی، بازگشایی شد در سال 1904 ساخته شده است. 
در این مراسم بیشتر پذیرایی ها با غذاهایی از گوشت گوسفند است که در کنار آن انواع سالاد سبزیجات، ماهی و همچنین سوپ سرو می شود. 
خوراکی های روسی در عید فطر

 

سفره هر مسلمان بسته به این که از چه قومیتی باشد با دیگران متفاوت است. مثلا اقوام تاتار حتما پن کیک مخصوص خودشان را درست می کنند. 
 

پذیرایی روسی در عید سعید فطر 

با اینکه در 9 منطقه از روسیه این روز را تعطیل رسمی اعلام کرده اند اما این جشن سه روز متوالی ادامه دارد
.

شیرینی های روسی 

مراسم این عید در بسیاری از جنبه های شبیه سنت ها و مراسم کشور خودمان است اما روسیه دنیایی از زیبایی و رمزوراز است که تماشای مراسم آشنای عید فطر در کنار بازدید از جاذبه های گردشگری مسکو و سن پترزبورگ حتما خاطرات شیرینی را رقم خواهد زد. بعد از یک ماه روزه داری، تعطیلات طلایی و هوای خوب این فصل را برای رزرو تورهای روسیه از دست ندهید.