جاذبه های مسکو

بهترین سوغاتی های روسیه

سوغاتی خریدن و گرفتن همیشه قسمت باحال سفرها بوده است. تنوع سوغاتی ها هم به وسعت شهرهای مقصد بر می­گردد. حالا مسکو که یکی از زیباترین نقاط...

سوغاتی خریدن و گرفتن همیشه قسمت باحال سفرها بوده است. تنوع سوغاتی ها هم به وسعت شهرهای مقصد بر می­گردد. حالا مسکو که یکی از زیباترین نقاط دنیاست باید دید که چه انتخاب هایی را جلو مسافران تورهای روسیه می گذارد؟

 

مسکو سالیانه توریست های زیادی از سراسر دنیا را به تماشای شکوه و شگفتی خود
می کشاند. شهر زیبا و تاریخی مسکو، همچون دیگر شهرهای بزرگ و توریستی سوغاتی های  بخصوص خود را دارد.

 

با وسعتی که روسیه دارد، بدیهی است که سوغات و صنایع دستی فراوانی داشته باشد. اما آشنا بودن با سوغاتی های شهرهای مختلف کمک می کند تا برنامه ریزی بهتری برای روزهای سفرمان داشته باشیم. حالا به چند سوغات مجبوب و معروف مسکو که اکثر مسافران نادیا پرواز در تورهای روسیه به آن علاقه داشته اند، اشاره می کنیم.

با خرید جذاب ترین و محبوب ترین سوغات های روسی، خاطراتی ماندگار از سفر بری خود و دیگران ثبت کنید.

عروسک ماتروشکا (Matryoshka)

 

ماتروشکا سوغات روسیه

ماتروشکاها عروسک های چوبیِ رنگ شده در سایزهای مختلفی هستند که به نماد روسیه تبدیل شده اند.این عروسک ها که به ترتیب سایز داخل هم قرار می گیرند،نمادی از زن های سنتی روسری بر سر روسیه است.

این عروسک های زیبا نسخه مردانه نیز دارد که به ددوشکا (Dedushka) معروف اند. روی این عروسک ها چهره پیرمردهای روسی نقاشی شده است.

 ماتروشکا

اگه در سفر خود قصد خرید ماتروشکاها را داشتید از تمامی مراکز خرید مسکو می توانید انواع مختلف آن را تهیه کنید. ناگفته نماند که قیمت های این عروسک ها بسیار ارزان و مناسب است.

کهربا (Amber)

 

کهربا سوغاتی روسیه

 

کهربا صمغ درختانی است که پس از سال ها و با گذر زمان به یک ماده سخت همچون سنگ تبدیل می شود. از دوران باستان کهربا به عنوان سنگ جواهری با ارزش برای ساخت اشیای تزئینی و جواهرات استفاده می شود.

مردم روسیه معتقداند کهربا علاوه بر زیبایی، خواصی آرامش بخش، نشاط آور دارد و انرژی های منفی را دفع می کند.

گرچه کهربا را در بسیاری از نقاط جهان می توان یافت اما بزرگترین و مرغوب ترین معدن کهربا در کشور روسیه قرار دارد. از این رو یکی از مهمترین سوغات روسیه محسوب می شود. کهربا می تواند به رنگ های زرد لیمویی، قهوه ای روشن و تیره باشد.

 

 

ظروف خاخلاما (Khokhloma)

 

نقاشی روسی

ظروف خاخلاما روسیه، ظروفی چوبی نقاشی شده با زمینه طلایی و طرح های رنگی هستند. این ظروف به عنوان یک هنر روسی در قرن 17 در منطقه نیژنی نووگورود(Nizhniy Novgorod) سرچشمه گرفت.

 

 

رنگ ها و طرح های زیبای روی این ظروف که بیشتر ترکیبی هایی از طلایی و قرمزاند جزو محبوب ترین سوغاتی های روسیه هستند. توت فرنگی، دانه های تمشک، گل های ریز،  و شاخ و برگ های طرح های اصلی و سنتی این ظروف هستند.

والنکی یا چکمه های نمدی (Valenki)

 

سوغاتی های روسیه

والنکی نوعی چکمه یا پاپوش ساق بلند از جنس نمد است که به عنوان نمادی از کشور روسیه شناخته می شود. والنکی چکمه سنتی روس ها است که در فصل های سرد زمستانی استفاد می شود. گرچه این چکمه ها در مقابل آب مقاوم نیستند اما در مقابل سرما به خوبی خود را نشان می دهند.

قدمت چکمه های والنکی به 1500سال قبل باز می گردد.

کلاه خزدار (Ushanka)

 

سوغاتی روسیه

 

روس ها به کلاه علاقه بسیاری دارند و یکی از انواع آن به اوشانکا معروف است. اوشانکا، کلاهی از جنس خز با لبه هایی که کاملا گوش ها را در مقابل سرما می پوشاند. این کلاه از واژه اوشی که در روسی به معنای گوش گرفته شده است.

اوشانکا عموما از پشم حیواناتی همچون خرس، سمور، خرگوش و گوسفند ساخته می شود و به رنگ های سفید ، قهوه ای، مشکی و خاکستری در بازار دیده می شود.

شاید با دیدن اوشانکا به یاد شوروی سابق بی افتید که کاملا درست است. این کلاه سمبل آن دوران در روسیه است و از اهمیت خاصی برخوردار است. این کلاه محافظی بی رقیب در برابر سرمای طاقت فرسای روسیه است.

 

سماور (Samovar)

 

سماور روسی

همانطور که در بین تمام ایرانی ها سماور روسی از اعتبار بالایی برخوردار است، این ساخته دست روس ها علاقه مندان زیادی در دنیا دارد. سماورهای روسی در شکل های مختلف و حجم های متفاوت طراحی می شود.

جالب است بدانید سماور در زبان روسی به معنای خود جوش است  و برای اولین بار در دوره سلطنت شاهرخ نوه نادر شاه افشار وارد ایران شد.

در سفر به مسکو می توانید از انواع سماور جدید و قدیمی  به عنوان سوغاتی خریداری کنید.