جاذبه های سنت پترزبورگ

چطور با قطار به روسیه سفر کنیم

هر بار که به روسیه فکر می کنم، سفر با قطار هم یکی از گزینه ها است. این مسئله نه فقط برای من بلکه برای بسیاری سوال شده که چطور با قطار به روسیه سفر کنیم؟

چطور با قطار به روسیه سفر کنیم

 

 

سفر با قطار به روسیه

 

 

هر بار که به روسیه فکر می کنم، سفر با قطار هم یکی از گزینه ها است. این مسئله نه فقط برای من بلکه برای بسیاری سوال شده که چطور با قطار به روسیه سفر کنیم؟ یا اصلا آیا می شود با قطار به روسیه رفت؟

حرف آخر را از ابتدا بزنم. از ایران نمی شود با قطار به روسیه سفر کرد. اما روسیه را می توان با قطار خوب گشت. کشور پهناور روسیه تقریبا به طور کامل تحت پوشش خطوط ریلی راه آهن سراسری است که مزیت بزرگی برای جهانگردانی به شمار می رود که علاقه دارند با کمترین هزینه، تجربیات متفاوتی داشته باشند.

بنا بر آنچه میان دولت روسیه و ایران بسته شده ورود گردشگران ایرانی تنها از مرزهای هوایی متعارف باید انجام شود و این مرزها یعنی پرواز به شهرهایی مثل مسکو، سنت پترزبورگ، کازان، سوچی و چند شهر دیگر در روسیه که پذیرای مسافران ایرانی هستند.

با این وجود دلیلی وجود ندارد که به گردش در روسیه آن هم با قطار فکر نکنیم. ما ایرانی ها می توانیم با گرفتن ویزای روسیه و بلیط هواپیمای روسیه از همان مرزهای متعارف وارد خاک روسیه شده و با قطار جهانگردی را ادامه دهیم.
حالا نکاتی را با هم می خوانیم تا بیشتر با وضعیت سفرهای ریلی و شرایط آن در روسیه آشنا شویم.

شما با سوار شدن بر قطارهای روسیه و با دیدن پرده های بافته شده و سماورهای زرد و قدیمی و دیدن مسافرانی که مدام در حال خوردن و خوش گذرانی هستند سر ذوق می آیید. تقریبا تمام شهرهای روسیه تحت پوشش شبکه گستره ریلی این کشور هستند و گردشگران با استفاده از این امکان می توانند با قیمتی مناسب روسیه را کاوش کنند.

البته قطارهای روسیه کلاس های متنوعی دارند و از آنجایی که پولدارهای روس علاقه عجیبی به تجملات دارند، کلاس برتر این قطارها را برای آنها رها می کنیم. فقط این را باید در نظر داشت که به قطار درجه یک، لوکس یا اسپلنی واگن می گویند که کوپه ای دوتخته گاهاً همراه با تلویزیون و سیستم پخش تصویر است. کلاس بعدی که به نام کوپه در روسیه شناخته می شود همان چهارتخته هایی است که در ایران هم شبیه آن را داریم. در این کلاس شما هنوز فضای خصوصی دارید اما در کلاس سوم که به نام پلاتز کارت مرسوم است این فضای خصوصی جای خود را به راهرویی می دهد که همسفران زیادی در طول سفر با خصوصیات شما آشنا می شوند.

البته این فضا با اینکه کمی کثیف و شلوغ هست اما امن ترین حالت برای آنهایی است که تنها سفر می کنند و از اینکه با غریبه ای در یک واگن همسایه شوند چندان حس خوبی ندارند.

سرویس های بهداشتی قطار ها چندان تمیز نیست اما در کلاس های بالاتر این مشکل وجود ندارد. رستوران قطار هم می تواند میزبان خوبی برای شما باشد و در کنار آن در هر توقف که بین 10 تا 20 دقیقه طول می کشد خانم های پیر با مزه ای را خواهید دید که غذاهای خانگی می فروشند؛ اگر از آن دسته هستید که در سفر از تجربه های خاص استقبال می کند از این زن های روسی حتما خرید کنید. در حین خرید از ایستگاه ها مراقب وسایل با ارزش خود هم باشید.

خرید بلیط قطار

 

سفر به روسیه با قطار

 


اول از هر چیز باید بدانیم که بلیط قطار را نمی شود رزرو کرد و باید خرید. در ضمن در روسیه بیش از 45 روز قبل از حرکت هم نمی شود بلیطی را خرید. بلیط های الکترونیکی را هم بعد از چاپ باید قبل از حرکت به دفاتر صدور بلیط ببرید و بلیط قطعی خود را دریافت کنید. به یاد داشته باشید که چه برای خرید و چه برای سوار شدن به قطار به پاسپورت احتیاج دارید.

به روش های مختلفی می توان بلیط قطار گرفت یا به دفاتری بروید تا به صورت آن لاین برای شما بلیط رزرو کنند که خوب هزینه اضافه تری باید بپردازید و یا اینکه به ایستگاه های قطار سری بزنید و با حداقل هزینه بلیط تهیه کنید فقط تنها مشکلش این است که هیچ کس انگلیسی صحبت نمی کند و شما مدت زیادی باید ساکت، محیط را تماشا کنید.

در موقع خرید حتما راهنمایی بگیرید که بهترین بلیط برای شما کدام است تا مثلا با زندانی هایی که برای انتقال به زندان های شرق کشور سوار قطار هستند، هم سفر نشوید؛ این اتفاق بسیار مرسوم است.

برای خرید بلیط به صورت آن لاین شما احتیاج به کارت اعتباری بین المللی دارید و در نظر داشته باشید که از 2.5% به بالا از شما هزینه صدور بلیط آنلاین گرفته می شود.
برای خرید اینترنتی بلیط قطار می توانید به سایت خود شبکه راه آهن روسیه به آدرس www.rzd.ru مراجعه کنید. مزیت این سایت این است که افزایش نرخی ندارد و اشکال بزرگ آن این که تنها به زبان روسی خدمات ارائه می کند. در کنار این سایت می توانید به سایت های دیگری مراجعه کنید که با زبان انگلیسی خدمات ارئه می کنند، مانند:
 RealRussia.co.uk
www.svezhyveter.ru/sv/rutrains.htm
www.hostels.ru

www.waytorussia.net

www.rusrailtravel.ru

در نظر داشته باشید که ایستگاه های مرکزی قطار بخشی به نام «مرکز خدمات» دارند که افرادی آنجا هستند و با هزینه 100 روبل کارهای رزرو شما را انجام می دهند. این هزینه ارزشش را دارد.
در پایان اگر از ایران قصد سفر به روسیه را دارید و می خواهید حتما با قطار سفری در روسیه داشته باشید پیشنهاد می کنم با کارشناسان نادیا پرواز مشورت کنید . این مشورت رایگان و به سود شماست.

در پست های بعدی دو مسیر معروف برای سفر با قطار در روسیه را معرفی خواهیم کرد.