اخذ ویزای روسیهنحوه اخذ انواع ویزای روسیه

ویزای تجاری روسیه

کشور روسیه با  اینکه در جمع 6 کشور برتر گردشگری دنیا قرار گرفته اما با توجه به وسعت این کشور که از اروپا تا شرق آسیا را می پوشاند، ازجهات بسیاری فضا و فرهنگ کاملا متفاوتی را پیش روی گردشگران جهان قرار داده  که تنها در انحصار خود این کشور است. از سوی دیگر این کشور با توجه به مراودات سیاسی و تجاری با ایران، از جمله کشورهایی است که متقاضیان بسیاری برای دریافت ویزای توریستی یا ویزای تجاری دارد. نادیا پرواز با تجربه 10 ساله در اخذ ویزای روسیه با اتکا بر دفتر خود در شهرهای مسکو و سنت پنترزبورگ (و به زودی در سوچی) به عنوان تنها کارگزار مستقیم در اخذ انواع ویزای این کشور به متقاضیان خدمات مسافرتی می دهد. 

برخلاف بسیاری از کشورها برای دریافت ویزای توریستی و برخی از انواع ویزاهای تجاری روسیه نیازی به مصاحبه حضوری وجود ندارد به همین جهت نادیا پرواز شرایطی را فراهم کرده است که متقاضیان به ساده ترین شکل ممکن به سرعت و با ارزانترینن نرخ برای انواع ویزای روسیه اقدام کنند. تاریخچه روابط ایران و روسیه فراز و نشیب های زیادی داشته است با این حال روابط ایران و روسیه امروزه رنگ و رویی تازه دارد و بر پایه اعتماد دوطرفه پیش می رود که همین موضوع شرایط سفر به این کشور را بسیار آسان کرده است. 

کلیه فعالیت های  بین  ایران و روسیه اعم از صدور ویزا، ارائه اطلاعات و خدمات گردشگری، اطلاعات شرایط تحصیل و کار در این کشور و خدمات رسانی به شهروندان روسی مقیم دیگر کشورها در سفارتخانه این کشور انجام می شود.
 
 

سفارت روسیه کجاست؟ 

سفارت خانه روسیه در تهران در خیابان نوفل لوشاتو، شماره  ۳۷ واقع است. ضمنا وبسایتhttps://iran.mid.ru/en/web/iran_en این سفارتخانه است. به خاطر داشته باشید که ساعات کار سفارتخانه از ۱۰ صبح تا ساعت 1 بعد از ظهر است اما سفارت روزهای چهارشنبه، جمعه و شنبه تعطیل است و پذیرش ویزا صرفا تا ساعت ۱۲:۳۰ انجام می شود.
 
 جالب است بدانید که روسیه یک کنسولگری در شهر اصفهان، خیابان چهار باغ پایین، خیابان مسجد سفره چی، خیابان تلفن خانه، پلاک ۱۱ دارد. شماره تماس این کنسولگری ۲۲۲۲۰۶۰-۰۳۱۳ بوده و ساعات کارش ۰۸:۰۰ تا ۱۳:۰۰ و ۱۴:۰۰ تا ۱۷:۰۰  به جز روزهای جمعه و شنبه است.
 
همچنین کنسولگری دیگر روسیه در رشت دارد که در  آدرس: رشت، پاسداران، پلاک ۸۲ واقع شده. شماره تلفن این کنسولگری ۳۲۳۶۴۳۰-۰۱۳۱ و ساعات کارش ۰۸:۰۰ تا ۱۳:۰۰ و ۱۵:۰۰ تا ۱۸:۰۰ به جز روزهای جمعه و شنبه است.
 
 

برای چه منظوری قصد گرفتن ویزای روسیه دارید؟

مانند تمام کشورهای دنیا برای اخذ ویزای روسیه هم باید در ابتدا مشخص کنید که قصد شما برای سفر به این کشور چه بوده و مسیر سفرتان را چیست. به همین دلیل باید با انواع ویزای روسیه آشنا  باشید تا بهترین را انتخاب کنید، البته پیشنهاد می دهیم از تجربه  مشاوران نادیا پرواز استفاده کنید تا ساده ترین و کوتاه ترین راه را به شما معرفی کنند.  
برای سفر به روسیه به یکی از این ویزاها با توجه به قصد سفرتان احتیاج دارید.
ویزای توریستی 
ویزای خصوصی (خانواده یا دوستان نزدیک)
ویزای تجاری
ویزای کار
ویزای ترانزیت
ویزای تحصیلی
 

شرایط ویزای توریستی روسیه

توجه داشته باشید که از سال 2016 برای درخواست ویزا باید فرم الکترونیکی ویزای روسیه را در  سایت https://visa.kdmid.ru پرکنید و فرم های دستی به هیچ عنوان قابل قبول نیست. برای مراجعه به سایت می توانید از زبان فارسی استفاده کنید تا برای پر کردن اطلاعات خود به مشکلی برخورد نکنید. توصیه می کنیم ابتدا توصیه ها و راهنما را به دقت بخوانید.
برای تکمیل درخواست ویزای روسیه باید خودتان شخصا و در بعضی از موارد توسط نماینده رسمی شما به همراه تمام مدارک لازم به نمایندگی سیاسی سفارت مراجعه کند و با اینکه برای اخذ ویزای توریستی نیازی به مصاحبه نیست اما سفارت روسیه حق دارد تا در صورت لزوم، فرد متقاضی را به سفارت فرا خوانده و در طی مصاحبه ای پرسش هایی شخصی، مالی مطرح کند. همچنین در این مصاحبه احتمالا سوال هایی از آشنایان و میزبانان روسی شما پرسیده خواهد شد.
نکته قابل تامل اینجاست که برای گرفتن ویزای توریستی روسیه شما بعد از پر کردن فرم اطلاعات شخصی باید بلیط هواپیما با تاریخ دقیق سفر، واچر هتل محل اقامت و بیمه مسافرتی متناسب با درخواستتان را ارائه دهید و از طرف دیگر باید اصل دعوت نامه ای معتبر از آژانس های مسافرتی مورد تائید سفارت روسیه و آن هایی که در وزارت امور خارجه روسیه ثبت شده اند را به صورت مهر شده به مسئول سفارت تحویل دهید. برای آندسته از مسافران که از طرف شخص یا شرکتی دعوتنامه معتبر دارند کار ساده است اما برای گردشگرانی که به اختیار خود و صرفا برای تماشای دیدنی های زیبای روسیه قصد سفر به این کشور را دارند دعوتنامه باید از طرف یک دفتر گردشگری روسی برایشان صادر شود. 
مشکل اینجاست که پیدا کردن دفاتر گردشگری روسی و تقاضای صدور دعوتنامه بسیار سخت است اول به این خاطر که برای برقراری ارتباط کمتر به زبان انگلیسی مکاتبه می کنند و دوم اینکه تمام آژانس های گردشگری روسی مورد تایید سفارت روسیه در ایران نیستند و این امکان وجود دارد که درخواست شما را با مشکلاتی روبرو کند. 
دردسرها به همین جا ختم نمی شود چون هنگام مراجعه به سفارت باید اصل دعوتنامه را همراه داشته باشید و با توجه به هزینه تقریبی 100 دلاری برای ارسال یک برگ کاغذ از روسیه به ایران و هزینه های خود سفارت که بابت صدور ویزا از شما اخذ می کند می توان با اطمینان کامل گفت که اگر اخذ ویزای خود را به کارشناسان ما در نادیا پرواز بدهید، با هزینه و نگرانی های به مراتب کمتری ویزای خود را در پاسپورتتان خواهید داشت.
کارشناسان بخش ویزا در نادیا پرواز با ارزانترین نرخ ویزای روسیه کلیه مراحل تهیه مدارک لازم و اخذ ویزا را برای شما در سریعترین زمان ممکن انجام می دهند. تنها برای این کار دو قطعه عکس 3 در 4 رنگی با زمینه سفید، اصل پاسپورت با حداقل 7 ماه اعتبار از زمان پرواز و تکمیل فرم اطلاعات شخصی نیاز است.
با توجه به هزینه های زمانی و نقدی تهیه مدارک، مراجعه به سایت، دریافت دعوتنامه معتبر و حضور در سفارتخانه سپردن کل فرایند اخذ ویزا به نادیا پرواز در نهایت به نفع مسافر خواهد بود. 
تماشاگران خارجی جام جهانی 2018 روسیه برای سفر یه این کشور در صورت گرفتن بلیط بازی ها و کارت هواداری نیازی به ویزا ندارند و عملا این کارت به حکم ویزای توریستی برای آنها خواهد بود. متقاضیان با داشتن کد رهگیری بلیط بازی هایی که خریداری کرده اند با مراجعه به سایت www.fan-id.ru می توانند با وارد کردن اطلاعات شخصی و آدرس دقیق پستی این کارت را درب منزل خود و بدون هزینه تحویل بگیرند متقاضیان. با داشتن این کارت از 10 روز قبل از مسابقات جام جهانی 2018 تا آخر دسامبر 2018 اجازه دارند در خاک روسیه اقامت داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای روسیه:

1. اصل پاسپورت با حداقل 7 ماه اعتبار
2. 2 قطعه عکس 3 در4 رنگی زمینه سفید به شکل تمام رخ و رو به دوربین
3. اصل بلیت رفت و برگشت تایید شده
4. رزرو هتل تایید شده در شهر مقصد
5. تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل
6. بیمه نامه مسافرتی معتبر
 
ویزای توریستی روسیه

شرایط ویزای خصوصی روسیه

اگر دعوتنامه ای از دوستان و بستگان روسی خود و یا افراد مقیم روسیه داشته باشید، باید درخواست ویزای خصوصی کنید فراموش نکنید که دعوتنامه شما سندی رسمی بوده که باید از سوی دوستان و آشنایان مسافر، از دفتر محلی ویزا در وازرت امور داخلی روسیه صادر شود.  برای آن دسته از مسافرانی که به دلایلی از قبیل ضرورت درمان های پزشکی، بیماری های سخت و یا فوت یکی از افراد خانواده باید به روسیه سفر کنند نیز این ویزا صادر می شود.

مدت اعتبار ویزای خصوصی 3 ماه بوده که به صورت های یکبار ورود و دو بار ورود صادر می شود.

مدارک لازم برای درخواست ویزای خصوصی روسیه

1- اصل دعوت نامه. دقت کنید که کپی به هیچ عنوان قابل قبول نیست و اطلاعات کامل فرد متقاضی، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، مدت اقامت در روسیه و شهرهایی که قرار است متقاضی از آن ها سفر کند، الزامی است. در صورت نداشتن دعوتنامه، تنها با ارائه مدارک قانونی بر ضرورت درمان اورژانسی پزشکی، بیماری سخت و یا مرگ یکی از افراد خانواده متقاضی، می توان ویزای خصوصی روسیه را درخواست کرد.
2- پاسپورت با 7 ماه اعتبار
3- تکمیل فرم درخواست ویزا
4- یک قطعه عکس ۳ در ۴
 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری روسیه

1- کپی روزنامه رسمی شرکت (برای صاحبین مشاغل) یا گواهی اشتغال به کار 
2- نتیجه آزمایش HIV (تنها برای ویزای تجاری چند بار ورود لازم است)
3- اصل پاسپورت با 7 ماه اعتبار
4- تکمیل فرم درخواست ویزا
5- یک قطعه عکس ۳ در ۴
6- معرفی نامه شرکت بازرگانی 
7- کپی ویزای تجاری یک ساله گذشته
8- بیمه مسافرتی برای طول مدت ویزا
 
شرایط ویزای تجاری روسیه
قاعدتا افرادی که با اهداف تجاری وارد کشور روسیه می شوند، می بایست ویزای تجاری داشته باشند.
 
انواع ویزای تجاری روسیه
1- ویزای یکماهه یکبار ورود روسیه
2- ویزای سه ماهه یکبار ورود روسیه
3- ویزای سه ماهه دوبار ورود روسیه
4- ویزای یکساله چندبار ورورد (مولتی) روسیه. توجه داشته باشید در صورت اخذ ویزای چند بار ورود به ازای هر 180 روز مجموعا 90 روز مجاز به اقامت در خاک روسیه هستید.
5- ویزای  سه ساله چندبار ورورد (مولتی) روسیه. دارا بودن شرایط بند 4 و دارابودن 2 عدد ویزای یکساله تجاری 
6- ویزای  پنج ساله چندبار ورورد (مولتی) روسیه. دارا بودن شرایط بند 4 و دارابودن 3 عدد ویزای یکساله تجاری
 

شرایط ویزای کار روسیه 

ویزای کاری در روسیه تنها برای متقاضانی است که یک شرکت معتبر روسی آنها را استخدام کرده، مالیات آنها را رد کرده و مجور کار برای آنها دریافت کند. 
انواع ویزای کار در روسیه
1- ویزای یکساله کار با اقامت دائم
2- ویزای سه ساله کار با اقامت دائم 
3- ویزای پنج ساله کار با اقامت دائم
 
مدارک لازم برای اخذ ویزای کار روسیه
1- دعوتنامه از اداره مهاجرت روسیه به ثبت درخواست شرکت معتبر روسی (به عنوان کارمند خارجی)
2- اصل پاسپورت با اعتبار مدت ویزا به علاوه 6 ماه
3- تکمیل فرم درخواست ویزا
4- یک قطعه عکس ۳ در ۴
5- بیمه مسافرتی برای طول مدت ویزا
 

شرایط ویزای ترانزیت روسیه

مسافرانی که در مسیر سفر خود قصد عبور از کشور روسیه  و توقف بیش از 24 ساعت را دارند می بایست ویزای ترانزیت درخواست کنند. این ویزا به صورت های یکبار ورود یا دوبار ورود صادر می شود.
نکته: درصورتی که مسافر قصد توقف کمتر از 24 ساعت خروج سالن ترانزیت فرودگاه را داشته باشد الزاما باید ویزای ترانزیت روسیه را درخواست کند.
نکته**: مسافرین مقصد کشور بلاروس در هر صورتی نیاز به ویزای ترانزیت روسیه دارند.  
 
مدارک لازم برای اخذ ویزای ترانزیت روسیه
1- کپی ویزای مقصد نهایی
2- اصل پاسپورت
3- بلیط رفت و برگشت
4- واچر هتل در صورت اقامت در روسیه 
5- تکمیل فرم درخواست ویزا
6- یک قطعه عکس ۳ در ۴
7- بیمه مسافرتی برای طول مدت ویزا
باید توجه داشته باشید که ویزای ترانزیت، حداکثر اعتباری ۱۰ روزه دارد. 
برای متقاضیانی که می خواهند از مسیر هوایی و هواپیماها برای رفت و برگشت استفاده کنند، حداکثر اعتبار ویزای ترانزیت ۳ روزه خواهد بود.
 

شرایط ویزای تحصیلی روسیه

دوستانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند و از دانشگاه ها و کالج های این کشور پذیرش گرفته اند باید برای تردد در روسیه از ویزای تحصیلی استفاده کنند. برای گرفتن ویزای تحصیلی در نظر داشته باشید که دعوت نامه صادر شده از دانشگاه برای بازه 3 ماهه و یکبار ورود بوده و بعد از مراجعه به  دانشگاه و اتمام اعتبار ویزا دانشگاه موظف است ویزای دانشجویان را تمدید نموده و ویزای یکساله چند بار ورود (مولتی) برای دانشجویان خارجی خود صادر نماید. 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه

1- اصل پاسپورت
2- اصل دعوتنامه 
3- تکمیل فرم درخواست ویزا
4- یک قطعه عکس ۳ در ۴
5- بیمه مسافرتی برای طول مدت ویزا
 
شرایط و نکات:
1. ویزای توریستی حداکثر 1 ماهه صادر خواهد شد و نهایتا براساس تاریخ صدور بلیت پرواز داده می شود.
2. واچرهای هتل صادره از طرف گارگزار رسمی روسیه مورد تایید است و رزروهایی که به صورت آنلاین از سایت هایی مانند سایت booking.com انجام شود تنها زمانی که  قابلیت free cancelation  نداشته باشد، مورد تایید نمی باشد.
3. مقصد پرواز مسافران ایرانی باید شهرهای متعارف مانند مسکو، سن پترزبورگ وسوچی باشد و در صورتی که قصد سفر به شهرهای دیگر دارید برای جلوگیری از دیپورت شدن خواهشمند است با کارشناسان ما مشورت کنید(02141579)
4. به هنگام ورود به خاک روسیه و در هنگام کنترل ویزا، باید بلیت برگشت با تاریخ مشخص و واچر هتل مطابق با بلیط پرواز خود را ارائه کنید. 
5. همراه نداشتن پول کافی ممکن است باعث شود که اجازه ورود شما را باطل کند.
6. به طور کلی، فرودگاه شرمیتوا (Sheremetovo) سخت گیری کمتری نسبت به دیگر فرودگاه های مسکو و سنت پترزبورگ دارد اگر سفر اولتان به روسیه است تورها یا پروازهایی انتخاب کنید که ورود شما از این فرودگاه باشد. 
 

کارت مهاجرت

کارت مهاجرت روسیه

تمام کسانی که وارد خاک روسیه  می شوند بعد از این که مهر ورود را داخل پاسپورت شان می‌زنند، کارت مهاجرت یا «میگراتسیون‌نایا کارتا» (Миграционная карта) را هم دریافت می کنند. این کارت تا پایان سفر حتما باید همراه مسافر باشد تا در زمان خروج از این کشور، تحویل باجه کنترل پاسپورت شود. برای اینکه خیالتان راحت باشد از این برگه عکس بگیرید چون گم کردن این برگه می‌تواند برایتان دردسر ساز شود. 
 

رجیستر شدن مسافران روسیه

کارت رجیستری روسیه

نکته بسیار مهم دیگری که باید حتما پیگیر آن باشید ثبت کردن محل اقامت تان است. عمل رجیستریشن یا «رگیستراتسیا» (Регистрация) به ثبت محل اقامت مسافر در اداره مهاجرت روسیه گفته می‌شود. با هر نوع ویزایی که وارد روسیه می شوید این فرایند باید انجام شود. در نظر داشته باشید که در صورت اقامت در هتل، هتل آپارتمان،و هاستل رجیستری شما به عهده متولی اقامتگاه شما است اما اگر با ویزای تجاری یا به واسطه دوستان تان وارد خاک روسیه می شود، حتما ظرف مدت 24 ساعت از زمان ورود باید محل اقامت خود را به اداره مهاجرت اعلام کنید و هزینه آن را پرداخت کنید، با اینکه عموما این کارت را از شما نمی خواهند اما در صورت ثبت نکردن خود هنگام خروج و تردد در شهر ممکن است با مشکل روبرو شوید. 
با اینکه قانونا موظف شده اند اما بعضی از هتل های کوچک و ازران، یا رجیستر نمی‌کنند یا جداگانه پول می گیرند. در هر صورت پیگیر باشید و برگه رجیستر را از هتل بگیرید. 
اگر برای بلند مدت آپارتمان اجاره می ‌کنید، مالک باید شما را رجیستر کند.
 
دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه دارند و با ویزای تحصیلی وارد روسیه می شوند، دانشگاه باید آنها را رجیستر کند. در شرایطی که از خوابگاه استفاده نکنند و جداگانه آپارتمان اجاره کنند مالک آپارتمان باید آنها رجیستر کند و به دانشگاه باید اعلام شود. 

کجا خود را باید رجیستر کنیم؟

اگر قصد دارید که خودتان رجیستری را انجام دهید باید با شخص روس میزبان تان به اداره پست مراجعه یا به مراکز خدمات الکترونیک پلیس روسیه به نام Мои Документы یا МФЦ مراجعه کنید. به یاد داشته باشید در صورتی که در روسیه امور اداری مانند کار محضری، بانکی، ثبت شرکت و...، دارید، همراه داشتن برگه رجیستر الزامی است.
 
 در صورت وجود هر گونه ابهام در مورد شرایط اخذ ویزای روسیه حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید و به رایگان اطلاعات خود را تکمیل کنید: 02141579هدیه نادیا پرواز

برای دریافت کد تخفیف در خرید از نادیا پرواز و اطلاع از تخفیف های ویژه تورها به جمع ما بپیوندید