حقایقی جالب درباره کشور عمان

حقایقی جالب درباره کشور عمان

عمان یک کشور عربی است که در قسمت جنوب شرقی سواحل شبه جزیره عربستان قرار دارد.

نام اصلی این کشور سلطنت عمان است.

کشور های هم مرز آن امارات متحده عربی در شمال غربی، عربستان سعودی در غرب و یمن در جنوب غربی هستند.

زبان رسمی این کشور عربی است.

در 1 ژانویه سال 2017 جمعیت این کشور 5119745 نفر تخمین زده شد.

این کشور با مساحت 309500 کیلومتر مربع هفتادمین کشور بزرگ جهان است.

شهر مسقط پایتخت عمان و همچنین بزرگترین شهر آن است. بیشتر فضای مرکز شهر مسقط را ساختمان های کوتاه سفید رنگ تشکیل داده اند. در حالی که اطراف این شهر محله ی مطرح وجود دارد که در آن راه های کوهستانی و همچنین یک بندرگاه هم وجود دارد.

سرزمین عمان از بخش های جغرافیایی مختلفی تشکیل شده است. دره ها و صحرا ها 82 درصد کل این کشور را تشکیل می دهند. 15 درصد هم سهم کوه ها و فضای کوهستانی است. 3 درصد بقیه را هم زمین های ساحلی تشکیل داده اند.

جبل الشمس با ارتفاعی نزدیک به 3000 متر نسبت به سطح دریا، بلند ترین نقطه ی عمان است.

خط ساحلی عمان نزدیک به 3165 کیلومتر کشیده شده که شامل ساحل هایی از دریای عمان، دریای عربی و قسمت شمالی تنگه هرمز می باشد.

عمان خیره کننده ترین و همینطور خلوت ترین ساحل های شبه جزیره عربستان را دارد.

4 مورد از میراث جهانی یونسکو در عمان قرار دارد.

قلعه ی بهلا یکی از 4 قلعه ی تاریخی عمان است که در کوهپایه کوهستان جبل الاخضر قرار دارد. این قلعه در قرون 13 و 14 و در زمانی که منطقه بهلا در کنترل قبیله بانو نبهان قرار داشت ساخته شد. قلعه بهلا در سال 1987 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بناهای باستانی بات، الخطم و العین از مکان های تاریخی این کشور هستند که در هزاره سوم قبل از میلاد در نزدیکی یک نخلستان ساخته شده اند. این سه بنا در سال 1988 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند.

قلعه ی نخل یک مجموعه قلعه بسیار بزرگ در منطقه الباطنه عمان است. نام این قلعه از روی اسم قدیمی آن منطقه انتخاب شده. وزارت گردشگری و توریسم عمان در این قلعه موزه ای ساخته که به صورت هفتگی میزبان تعداد زیادی توریست است که از این قلعه بازدید می کنند.

مسجد جامع سلطان قابوس بزرگترین و مهمترین مسجد عمان است. این مسجد در مسقط، پایتخت عمان، قرار دارد. ساختن این مسجد 6 سال طول کشید و کار ساخت آن در سال 2001 به پایان رسید. مساحت این مسجد چیزی حدود 416000 کیلومتر مربع است و میتواند بیشتر از 20000 زائر را در خودش جا دهد. تنها ساختمان اصلی این مسجد چیزی حدود 300000 تن وزن دارد.

به عنوان قدیمی ترین کشور مستقل دنیای عرب، عمان یکی از سنتی ترین کشور های حوزه خلیج فارس بوده و هست و تا سال 1970 یکی از مستقل ترین کشور های این منطقه بوده.

18 نوامبر روز ملی عمان است که در این روز در سال 1650 آنها از زیر سلطه و حکومت پرتغالی ها به کشورشان بیرون آمدند و هر ساله مردم این روز را جشن می گیرند.

سیاست های عمان در یک چارچوب کاملا سلطنتی شکل می گیرند که در آن سلطان عمان نه تنها رییس دولت این کشور است، بلکه حاکم آن نیز هست. حاکم و سلطان کشور، قابوس ابن سعید است که برای کمک به خود، برای خودش کابینه ای را مشخص می کند. سلطان قابوس همچنین فرمانده ارشد نیروهای نظامی، معاون وزیران، وزارت دفاع، امور خارجی و اقتصادی و مالی نیز می باشد.

مجموع منابع نفت عمان 5.5 میلیارد بشکه نفت تخمین زده شده است که از این نظر عمان در رده بیست و پنجم جهان قرار دارد.

هنوز هم اکثریت مردم عمان به کشاورزی و ماهیگیری مشغول اند و به همین خاطر نظارت بر روی ماهیگیری و مناطق ساحلی هم افزایش یافته است.

صنعت توریسم اخیرا رشد چشمگیری در عمان داشته و محتمل است که به یکی از بزرگترین صنایع این کشور تبدیل شود.

خوراک اصلی عمان ترکیبی از مواد اصلی غذاهای آسیایی است. در اکثر وعده ها و بشقاب های آنها، مرغ، ماهی، گوشت گوساله و برنج دیده می شود. همینطور بیشتر غذاهای عمانی دارای مقدار قابل توجهی از انواع ادویه ها است.

نوشیدنی ملی و معمول عمان، قهوه است و چای معمولا در مهمانی ها سرو می شود.

آهوی عربی به عنوان حیوان ملی عمان شناخته می شود.

پرنده ی ملی عمان هم شاهین است.

تحصیلات عالیه در عمان تقریبا در ابتدای راه خود قرار دارد. دانشگاه سلطان قابوس، اولین دانشگاه دولتی عمان، در سال 1986 ساخته شده است.

تا سال 1970 هیچ هتلی در عمان وجود نداشته اما امروزه هزاران هتل در این کشور ساخته شده است.

بهترین زمان سفر به عمان، زمستان است زیرا هوای آنجا در تابستان شدیدا گرم و طاقت فرسا است اما آب و هوای زمستانی عمان تقریبا مدیترانه ای است.

در عمان تقریبا همه نوشته ها و تابلو ها به دو زبان عربی و انگلیسی نوشته شده اند.

عمان در کنار تلاش برای پیشرفت و مدرن شدن، گذشته ی سنتی و قدیمی خود را نیز حفظ کرده است.

عمان به خاطر اسب های عربی اصیل خودش بسیار مشهور است و در پرورش اسب قرن ها سابقه دارد. اسب های عمانی بسیار گران هستند و به سر تا سر جهان هم فرستاده می شوند.

عمان یکی از امن ترین کشور های جهان نیز هست.

اگر در عمان بخواهید الکل بخرید حتما باید مجوز داشته باشید. مردم اجازه ندارند بیشتر از 10 درصد درامد ماهیانه خود را صرف خرید الکل کنند.

Mountain dew پر فروش ترین نوشیدنی عمان است. در عمان محصولات پپسی فروش بسیار بیشتری از کوکاکولا دارند.

  • برای مشاهده تورهای ویژه تابستانی عمان – مسقط اینجا کلیک کنید و یا با شماره 41579-021 تماس حاصل فرمایید.

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر