معرفی ادیان کشور روسیه

دین اصلی مردم روسیه تاریخچه اسلام در روسیه اسلام دومین دین مردم روسیه دلایل گسترش اسلام در روسیه

دین اصلی مردم روسیه

پس از تزار ها و در زمان حکومت شخصی به نام ولادیمیر کبیربرای   مردمش دین ثابتی تصمیم به انتخاب داشت، و برای همین نمایندگانش را برای تحقیق در مورد ادیان مختلف به کشورهای دیگر میفرستاد. پس از بررسی های فراوان و گشت و گذارهای زیاد، نمایندگان او مجذوب شکوه و عظمت قسطنطنیه (استانبول) کنونی گشتند.

ولادیمیر با شور و مشورت با حاکم قسطنطنیه، دین این شهر یعنی مسحیت را به کشور روسیه برد. در نتیجه دین مسحیت ارتودکس دین مردم روسیه شناخته شد و دیگر حاکمان روسیه با این دین به قدرت و رسمیت رسیدند.

 

 

 

 

 

تاریخچه اسلام در روسیه

در زمانی حدود 700 سال پیش و در زمان حملات مغول، ازبک خان حاکم قسمتی از روسیه شد و می توان گفت اولین بار در زمان وی اسلام وارد کشور روسیه گردید.

البته تاریخ بر این باور است که گسترش اسلام در روسیه بعد از عهدنامه گلستان و ترکمنچای در زمان فتحعلی شاه بود که طی آن،  17 شهر شیعه نشین ایران در اختیار روسیه قرار  گرفت و این خود باعث ورود شیعیان به کشور روسیه گشت.

 

اسلام دومین دین مردم روسیه

امروز دین اسلام، بعد از مسیحیت ارتودوکس، دومین دین مردم روسیه میباشد..
اکثر مسلمانان روسیه سنی مذهب بوده و در مناطق (قفقاز، کازان و باشقیرستان) سکونت دارندو در دهه های اخیر به اسلام در روسیه نگاهی ویژه شده چرا که طبق آمار و گزارشات، انتظار می رود طی چند سال آینده اسلام نخستین دین رسمی کشور روسیه خواهد شد.

 

دلایل گسترش اسلام در روسیه

سالهاست میان دولت روسیه و ایران صلحی پایدار برقرار است که  این عامل خود باعث گسترش اسلام در روسیه است. از این گذشته سه دلیل مهم و اصلی برای حمایت روسیه از ایران و روابط نزدیک این دو کشور وجود دارد به اعتقاد دولت روسیه:

الف) شیعیان حامی اقلیت های دینی به ویژه مسیحیان در جهان میباشند.

ب) دین اسلام مخالف “تندرو خاص جریان‌های بنیادگرای سنی مذهب میباشد.

ج) با تقویت جریان‌های شیعی در جهان ، می‌توان سایر مسلمانان را به پذیرش کثرت ومدارا دینی تشویق کرد

به عقیده ولادمیر پوتین رئیس جمهور کشور روسیه : دین اسلام نقش بسیار مهمی در فرهنگ سازی تعامل بین ادیان در جهان دارد. و به گفته وی تعداد مساجد روسیه در دو دهه اخیر دو برابر شده است.

در سال 2005 کشور روسیه عضو ناظر سازمان همکاری اسلامی گشته و در این سازمان حضوری فعال و چشمگیر دارد.

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر