۱۰ نکته مهم برای عکاسی در سفر

۱۰ نکته مهم برای عکاسی در سفر

ثبت لحظات در سفر همیشه علاوه بر خلق ساعاتی خوش در سفر، باعث می شود تا چندین وقت بعد و زمانی که به آن عکس ها نگاه می کنید، یاد آن روز ها تازه شود. در این نوشتار قصد داریم تا ۱۰ نکته مفید برای عکاسی در سفر که کاربردی است و به شما در ثبت لحظاتتان کمک می‌کند را معرفی کنیم.

سبک سفر کنید

عکاسی در سفر به دلیل طبیعتش، الهام‌بخش و هیجان‌انگیز است - اما وقتی زمان جمع و جور کردن وسایل می‌رسد، به آسانی جوگیر می‌شوید. خیلی عالی می‌شود اگر بتوانید تمام وسایل‌تان را در سفر ببرید اما هزینه بار اضافی و بیمه این پیام را می‌رساند که بهتر است در هنگام رسیدن به مقصد یا وسایلی را کرایه کنید یا آیتم‌های کمتری را با خود به آنجا ببرید.

به طور ایده‌آل اگر گزینه دوم مطلوبتان است، باید سبک سفر کنید: یک عدد دوربین (مگر این که فضایی برای ذخیره داشته باشید)، مجموعه کارت حافظه‌ی کوچک، یک واحد فلش، یک لنز، یک سه پایه‌ی کوچک سبک یا Gorillapod منعطف، فضای ذخیره‌سازی پرتابل، وسایل جمع و جور جیبی، فلش دوربین، مجموعه لنز و یک کیف دوربین ماندگار که وزنش به طور مساوی روی شانه‌ها توزیع شده و آن‌ها را در برابر گرما، سرما، ماسه و رطوبت محافظت می‌کند.

لنزهای درست انتخاب کنید

در سفر گستره وسیعی از ژانرها برای هر عکاس مشتاق به اکتشاف باز می‌شود، اما انتخاب درست لنز، درنهایت به شما یا در این مسیر کمک می‌کند و یا مانع می‌شود. اگر بودجه یا فضایی برای خرید تنها یک لنز دارید، لنزهای زوم پرسرعت ۱۸ - ۲۰۰ میلی متر یا ۲۸ - ۳۰۰ متر و غیره انتخاب کنید.

گاهی اوقات نقطه کانونی کمی فاصله دارد، و گاهی ممکن است درست زیر بینی‌تان باشد. با توجه به این، لنزی با فاصله کانونی متغیر که با زاویه واید شروع می‌شود و در ادامه به تله فوتو می‌رسد، ایده‌آل است.

اگر فضای اضافی دارید یا ترجیح می‌دهید انتخاب بهتری را در نظر بگیرید، مانند لنز پرتره (به عنوان مثال ۵۰ تا ۸۵ میلیمتر)، لنز واید (۱۰ تا ۲۴ میلیمتر) و تله فوتو (۷۰ تا ۲۰۰ میلیمتر).

در حالت مناسب عکس‌برداری کنید

عکاسی در فرمت RAW و JPEG به شما انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهد، اما استفاده از این دو فرمت بدین معنی است که در سفر باید کارت حافظه‌هایی با ظرفیت بالا به همراه داشته باشید.

عادت کنید که هر شب تصاویرتان را به یک لپ‌تاپ یا دستگاه ذخیره‌سازی عکس آپلود کنید تا بتوانید فضای کارت‌های حافظه‌تان را برای روز بعد خالی کنید. موقع عکاسی در سفر همیشه دو برابر آن چه فکر می کنید فضا لازم است، فضای خالی فراهم کنید.

یادداشت بردارید

هر شب، بعد از یک روز سخت همراه دوربین‌تان، زمانی را برای نوشتن ژورنالی در مورد رویدادهای روزتان اختصاص دهید.

این کار به زمانی که می‌خواهید کلمات کلیدی را بیافزاید یا توصیفی از مکان‌ها، افراد و فعالیت‌های انجام شده داخل عکس‌ها داشته باشید، کمک خواهد کرد. برخی از دوربین‌ها به کاربر اجازه می‌دهند تا با ضبط صدا، توضیحاتی را مرتبط با هر عکس اضافه کند که روش دیگری برای این کار است.

مکان‌های بکر

اگر پیدا کردن مکانی برای عکاسی در سفر برایتان سخت است، با سر زدن به مرکز اطلاعات گردشگری محلی شروع کنید و از کارکنان آن‌جا بخواهید که پیشنهادهایی ارائه دهند.

از اینکه از چه سبکی در عکاسی لذت می‌برید برایشان توضیح دهید و درباره راهنما یا عکاس محلی در این منطقه پرس و جو کنید که آیا مایل به نشان دادن برخی از مناطق بکر منطقه هستند.

نگاهی به کارت پستال‌ها بیاندازید و مناطق و مکان‌هایی را که برایتان جذاب است، پیدا کنید. قبل از سفر کتب راهنما را مطالعه کرده یا به صورت آنلاین جستجو کنید تا  از چیزی که می‌خواهید پیدا کنید، ایده‌ای به دست آورید. اگر زمان دارید لیست عکس‌ها را آماده کنید که این‌کار به شما کمک می‌کند ذهن‌تان را هنگامی که در آن مکان هستید، متمرکز کنید.

از افراد بخواهید که از آن‌ها عکس پرتره بگیرید

یکی از بزرگ‌ترین موانع برای هر عکاس سفر، اعتماد به نفس است. همه ما دوست داریم که عکس‌های محیطی زیبایی را بگیریم - که فرهنگ و شخصیت سوژه را بیان می‌کند اما بسیاری از ما به خاطر ترس مخالفت و رد شدن توسط دیگر افراد، تنها به عکس‌برداری از فواصل دور می‌پردازیم.

اما بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد چیست؟ نهایتا یک "نه" می‌شنویم. مسئله مهمی که نیست!

اما این احتمال هم وجود دارد که به نشانه موافقت سری تکان دهند و لبخند بزنند، در این صورت می‌توانید عکاسی کنید. یک نفس عمیق بکشید، به سمت سوژه بروید و بپرسید که آیا می‌توانید عکسی از آن‌ها را بگیرید یا نه. مودب باشید.

اگر گفتند "نه"، فقط لبخند بزنید، از آن‌ها تشکر کنید و به راه خود ادامه دهید. اگر آن‌ها با لبخند موافقت کردند، از آن‌ها تشکر کنید و تنها چند عکس از آن‌ها بگیرید. ممکن است در طی این روند اولیه، کمی احساس ناراحتی داشته باشند، پس صفحه نمایشگر LCD دوربین را به آن‌ها نشان داده و از این فرصت برای بررسی هیستوگرام عکس استفاده کنید. اگر احساس کردید که کمی راحت‌تر شدند، از این فرصت استفاده کرده و تعدادی دیگر بگیرید. اما زمانی که احساس کردید کافی است، عکس‌برداری را متوقف کرده و به ادامه مسیر بپردازید. اگر آشنایی به زبانشان ندارید - به سادگی لبخند بزنید و با حرکات صورت و دست‌تان احساساتتان را ابراز کنید.

مواظب ایمنی‌تان باشید

بیشتر مکان‌ها در دنیا نسبتا امن هستند و افراد خون گرمی دارند، اما مکان‌هایی در جهان وجود دارند که ممکن است از این قاعده مستثنا باشند، بنابراین همیشه مراقب ایمنی خود باشید و برای کسب اطمینان بیشتر در محیط‌های ناآشنا احتیاط‌های لازم را انجام دهید.

اولین کاری که بعد از رزرو بلیط سفرتان باید انجام دهید، بررسی بیمه مسافرتی برای خود و وسایل‌تان است و به دقت ضوابط بیمه را چک کنید که چه چیزهایی را تحت پوشش دارد - برخی از فعالیت‌های خاص مانند قایق‌سواری آبی یا bungee jumping ممکن است از این ضوابط مستثنا باشند.

برای افراد علاقمند به عکاسی در سفر ، خرید چمدان‌های رمزدار و کیف‌های ضد سرقت گزینه خوبی است.

مقدار کمی از پول رایج آن کشور را در دسترس خودتان قرار دهید و باقی پول نقدتان را در جای دیگری نگه دارید و لیستی از شماره تلفن‌های اضطراری و اصلاحات زبانی را به همراه‌تان داشته باشید.

خارج از چهارچوب فکر کنید

در انتخاب مقصدهای توریستی، زمانی که بسیاری از کلیشه‌ها یا مناظر بی‌انتها از مکان‌های دیدنی با سوژه‌هایی جذاب وجود دارند، خارج از چهارچوب فکر کردن تفکر خوبی است.

تنها به گرفتن ۱۰ عکس اکتفا کنید - سپس بر ترکیب‌بندی و تکنیک‌های عکس‌برداری تمرکز کرده و سپس خلاقیت‌تان را به کار گیرید و ابتکار داشته باشید.

از سطح زمین با زاویه واید یا لنز چشم‌ماهی عکس بگیرید، از یک برج بالا بروید و از آنجا شروع به عکاسی کنید. منتظر طلوع یا غروب خورشید باشید – دوربین‌تان را بر روی سه پایه قرار دهید و سرعت شاتر را کم کنید تا بتوانید در این مکان با استفاده از نور زیبا عکس‌برداری کرده و در عین حال حرکت گردشگران را نیز دنبال کنید.

درباره مکان مورد نظر تحقیق کنید

اگر هنوز ترتیبات سفرتان را انجام نداده‌اید، درباره مکان کمی بیشتر تحقیق کنید تا از زمان رویدادهای روحانی یا مذهبی، مراسم‌ها، تعطیلات ملی و جشن‌های بهسبک کارناوال مطلع شوید تا عکاسی در سفر برایتان لذت بخش تر شود.  بازدید از محل موردنظرتان در این بازه زمانی فرصت عکاسی بزرگی را، به ویژه برای عکاسی پرتره و سبک مستند، ارائه می‌کند.

از عکس‌هایی گرفتید پس از سفر به خوبی استفاده کنید

زمانی که تعطیلات‌تان تمام شده‌است، در نظر بگیرید که بعد از آن در نظر دارید چه کارهایی با تصاویرتان انجام دهید. اگر عکس‌های زیبایی گرفته‌اید، می‌توانید در یک مسابقه عکاسی مرتبط با عکس‌های سفر شرکت کنید. هم‌چنین می‌توانید عکس‌های مربوط به در یک سایت ذخیره‌سازی تصاویر را آپلود کرده و درآمدی از این طریق داشته باشید.

می‌توانید از این تصاویر به عنوان نمونه کارهایی برای کار در مجلات، راهنماهای سفر و وب‌سایت‌های گردشگری استفاده کنید. گزینه دیگری هم هست که می‌توانید از عکس‌ها برای اقامتی رایگان در سفر بعدی‌تان استفاده کنید. به سادگی می‌توانید با مدیر هتل تماس بگیرید و بررسی کنید که آیا این مجموعه به چنین عکس‌هایی جهت تبلیغات نیاز دارند یا نه، و اگر جوابشان مثبت بود، سفر دیگری در انتظارتان است.

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

4 شب و 5 روز
پاریس

1400 یورو + هزینه پرواز

4 شب و 5 روز
هواپیمایی ماهان
مسکو

35.990.000 تومان + 70 دلار

4 شب و 5 روز
ایران ایر
استانبول

14.300.000 تومان

10 شب و 11 روز
هواپیمایی قطر
کیپ تاون سان سیتی ژوهانسبورگ پارک جنگلی

2.590 دلار + 59.900.000

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
سنت پترز بورگ مسکو

14.990.000 + 545 دلار

3 شب و 4 روز
هواپیمایی قطر
دوحه

16.900.000 + هزینه پرواز

6 شب و 7 روز
هواپیمایی ترکیش
آنتالیا

28.490.000

6 شب و 7 روز
ایران ایرتور
کوش آداسی

13.290.000