20 حقیقت درباره روسیه

دوست دارید بیشتر درباره ی روسیه بدانید؟ در اینجا 20 حقیقت جالب درباره ی روسیه پیدا می کنید که احتمالا قبل از خواندن این مقاله نمی دانستید! فکر میکنید چند تا از حقایق زیر درباره روسیه را از قبل می دانید؟ در این مطلب با نادیا پرواز همراه شوید تا اطلاعات خود را محک بزنید.

1- روسیه طولانی ترین خط راه آهن در جهان را دارد.

احتمالا درباره راه آهن ترانس سیبری که از مسکو به ولادیوستوک میرود شنیده اید، اما می دانستید که این تنها خط آهن طولانی در جهان است؟ این خط آهن مسافتی بالغ بر 9،289 کیلومتر را در برمیگیرد و همچنین شاخه هایی از آن به خط آهن مغولستان و چین نیز متصل است و این بدان معنی است که می توان مسافت طولانی بین مسکو تا پکن را با قطار طی کرد!

خط آهن ترانس سیبری

2- رقص محلی، سنتی بزرگ در روسیه است.

رقص های سنتی و محلی بسیاری در روسیه وجود دارد و این رقص ها بخش بزرگی از فرهنگ و آداب و رسوم این کشور را تشکیل می دهد. Khorovod، Karelian، Tatar و Chechotka از معروف ترین رقص های محلی روسیه می باشد.

رقص محلی روسی

3-  77% از خاک روسیه به سیبری تعلق دارد.

با اینکه تنها 20% از جمعیت روسیه در سیبری زندگی می کنند، بخش عمده روسیه به سیبری تعلق دارد. این بدان معنی است که بخش عظیمی از سیبری غیر قابل سکونت است.

سیبری

4- 12 آتشفشان فعال در روسیه وجود دارد.

همیشه از روسیه به عنوان کشوری سرد با زمستان هایی سخت و سنگین یاد می شود، با تمام این اوصاف، اگرچه روسیه کشوری سردسیر است، اما 12 آتشفشان فعال دارد که در طی 270 سال گذشته، 50 فوران بزرگ و شدید داشته اند.

آتش فشان فعال در روسیه

5- روسیه پهناورترین کشور جهان است

مساحت کلی روسیه17،125،191 کیلومتر مربع است که 1.5 برابر بزرگتر از کل قاره اروپا است. در واقع روسیه یک هفتم از کل مساحت خشکی های کره زمین را پوشش می دهد.

6- روزانه 9 میلیون مسافر از متروی مسکو برای تردد استفاده می کنند.

شهر مسکو جمعیتی بیش 12 میلیون نفر جمعیت دارد، و این یعنی تقریبا سه چهارم مردم مسکو هر روز از مترو استفاده می کنند. متروی مسکو همچنین به عنوان زیباترین متروی جهان نیز شناخته می شود، ایستگاه های متروی مسکو با اینکه در ساعات پر تردد شلوغ می شوند، اما بسیار زیبا و با شکوه می باشند.

متروی روسیه

7- اولین فردی که به فضا رفت یک روس بود.

در سال 1961، یوری گاگارین اولین شخصی بود که به فضا رفت. او پروازی مدار گونه به مدت 108 دقیقه با فضا پیما Vostok1  انجام داد. علاوه بر فرستادن اولین فضانورد به خارج از کره زمین، اتحاد جماهیر شوروی اولین ماهواره با نام Sputnik را به فضا فرستاد.

 

8- اتحاد جماهیر شوروی بزرگترین نقش را در براندازی هیتلر در جنگ جهانی دوم داشت.

متفقین در جنگ جهانی دوم اغلب به عنوان پیروز میدان یاد می شوند. اما این جنگ چیزی جز فاجعه ای جهانی نبود و اتحاد شوروی به تنهایی حدود 20 میلیون سرباز که در میدان نبرد قربانی شدند را از دست داد. برخی منابع ادعا می کنند که تا حدود 30 میلیون سرباز روس در جنگ کشته شدند. شوروری ویرانی های بسیاری را نیز در سرزمین خود متحمل شد، این در حالی است که آمریکا در خاک خود دستخوش هیچ گونه تغییری نگردید.

اگر هیتلر به شوروی حمله نکرده بود، نتیجه جنگ احتمالا خیلی متفاوت می شد. و اگر حضور ارتش سرخ و سربازانش نبود، پیروزی در جنگ علیه نازی ها بسیار بعید به نظر می رسید.

ارتش روسیه

9- روسیه در سال 1867 آلاسکا را به مبلغ 7.2 میلیون دلار به ایالات متحده فروخت.

اگر این مبلغ را با توجه به نرخ تورم معادل سازی کنید، آمریکا آلاسکا را حدود 118 میلیون دلار به ارزش امروز خریداری کرد. احتمالا این یکی از حقایقی در مورد روسیه است که موجب پشیمانی همیشگی دولت روسیه خواهد بود. برای اینکه بدانید 118 میلیون دلار امروز دقیقا چه ارزشی دارد به این مثال توجه کنید: تیم رئال مادرید بازیکن خود، کریستین رونالدو را به مبلغی مشابه (100 میلیون دلار) به تیم یونتوس واگزار کرد!

مساحت آلاسکا 1،718،000 کلیومترمربع است.

10- سردترین منطقه قابل سکنه روی زمین در کشور روسیه واقع شده است.

شهر اویمیاکن Oymyakon در روسیه سردترین منطقه مسکونی روی کره زمین محسوب می شود. سردترین دمایی که در این شهر اندازه گیری شد 77.8- درجه سانتی گراد در سال 1938 بود.

اویمایکن

11- ادبیات روسیه شهرتی جهانی دارد.

لئو تولستوی، فئودور داستایوفسکی، الکساندر پوشکین، الکساندر سولژنیتسین، ولادیمیر ناباکوف، و آنتوان چخوف برخی از نویسندگان مشهور روسیه هستند و آثار آنها در سطح جهانی شناخته شده است. برخی از معروف ترین آثار ادبیات روسیه عبارت است از: جنگ و صلح، یوگنی آنگین، باغ گیلاس، برادران کارامازوف، جنایات و مکافات و...

12- تعداد زنان در روسیه کمی بیشتر از مردان است!

تعداد زنان روس از مردان روس بیشتر است و آمار نشان می دهد که 11 میلیون زن در روسیه زندگی می کنند. یکی از دلایلاین موضوع این است که سربازانی که در طول جنگ جهانی دوم کشته شدند مرد بودند. در سال 1950 به ازای 100 زن، 76 مرد وجود داشت. از دلایل دیگر می توان به پایین بودن امید به زندگی در مردان اشاره کرد. زنان روس به طور میانگین 10 سال بیشتر از مردان روس عمر می کنند.

زنان روس

13- کد تلفن کشور روسیه 007 است!
14- ثروتمندان روسیه برای اینکه از ترافیک فرار کنند آمبولانس خریده اند.
15- روس ها 6 برابر بیشتر از آمریکایی ها چای می نوشند!
16- مسکو پرجمعیت ترین شهر در اروپاست.
17- خرس های قطبی در قسمت قطبی کشور روسیه زندگی می کنند.
18- روسیه با 14 کشور مختلف مرز مشترک دارد.
19- روسیه از الفبای سیریلیک به جای الفبای لاتین استفاده می کند.
20- فوتبال و هاکی دو ورزش پر طرفدار در این کشور است.

اطلاعات کلی درباره ی روسیه

 • جمعیت: 144.5 میلیون نفر

 • پایتخت: مسکو

 • امید به زندگی: 71.87 سال ( 66.5 برای مردان و 77.06 برای زنان)

 • بلندترین کوه: کوه البروس

 • مساحت : 17،125،191 کیلومتر مربع

 • بزرگترین دریاچه: دریاچه بایکال

 • روز ملی: 12 ژوئن

 • نوع حکومت: جمهوری فدرال

 • رئیس جمهور: ولادیمیر پوتین

 • پول رایج: روبل روسی

 • زبان رسمی: روسی

 • دین: هیچ دین رسمی در این کشور وجود ندارد. 40% مردم روسیه مسیحی ارتودوکس هستند.

 • منطقه زمانی:  UTC+2تا +12 

 • کد اختصاری کشور: RU

نقشه روسیه

در زیر قلمرو تحت کنترل این کشور که با رنگ زرد مشخص شده است را می بینید.

نقشه روسیه

برای رزرو تورهای روسیه، اخذ ویزا، رزرو پرواز و مشاوره رایگان با همکاران ما در نادیا پرواز تماس بگیرید.

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر