خیابان آربات قدیمی

این خیابان بطول تقریبی یک و نیم کیلومتر اولین خیابان مخصوص پیاده روی است  .در مورد نام گذاری این خیابان نظرات گوناگونی بیان شده است. با این حال از نظر زبان شناسان و تاریخ دانان روس این نام از ریشه کلمه غیر روسی "زندگی آزاد" گرفته شده است که اشاره به ساکنین ابتدایی این ناحیه از مسکو دارد.

آنان صنعتگران آزادی بودند که در این ناحیه اقامت کرده و مشغول به کارشدند. به همین دلیل نیز از قرن 15 کوچه های این خیابان بر اساس نوع فعالیت صنعتگران در آن نام گذاری شدند. جالب این است که هنوز هم به نام هایی مانند کوچه نانواها یا آهنگران در این خیابان برمی خوریم. در طول تاریخ این مکان به عنوان پناهگاه مردم در زمان جنگ و یا مکانی برای دفاع از کرملین شاهد حوادثی مانند حمله لهستانی ها در 1818 و حمله لیتوانیایی ها بوده است. همچنین هنگامی که فرانسوی ها جهت حمله به کرملین قصد استفاده از آن را داشتند کاملا در آتش سوخت. به جز این موارد تنها در زمان ایوان مخوف به دلیل وجود بادیگاردهای ایوان به نام آریچین ها تجارت در این مکان برای مدت کوتاهی دچار کساد شد. این مکان با توجه به کارکرد اجتماعی - فرهنگی  و تاریخی- سیاسی خود همواره در ادبیات و تاریخ روسیه نقش برجسته ای داشته تا آنجا که پوشکین1 و آکودژاوا2 در مورد آن شعر سروده و تولستوی3 در کتاب های خود مانند ایوان مخوف و جنگ و صلح در باره وقایع جاری در این خیابان داستان سرایی کرده اند. زیرا در طول زمان این خیابان تبدیل به مکان تجمع و استقرار روشنفکران و برجستگان هنری و علمی روسیه مانند پوشکین شده بود. امروزه این خیابان یک نمایشگاه هنری آزاد و فروشگاه بزرگ فرهنگی است که با شاخص هایی مانند خانه و موزه پوشکین ، خانه و موزه آندره به لی4 ،خانه ملینکوف، مجسمه آکودژاوا و دیوار صلح5 نظر هر بیننده ای را بخود جذب می کند. در این بین تنها خانه ملینکوف که در 1927 توسط خود معمار بنا شده است متفاوت از ساختمان های اطراف و با شکل خاص پنجره هایش توجه هر بیننده ای را بخود جلب می کند. این خانه تنها محل سکونت با مالکیت خصوصی در دوران کمونیسم روسیه بود و ملینکوف تا زمان مرگ در 1974 در آن زندگی می کرد. پس از مرگ او این مکان تبدیل به موزه عمومی شد.

نحوه دسترسی و بازدید :

در دو انتهای خیابان آربات ایستگاه های سمولنسکایا خط آبی تیره و آرباتسکایا قرار دارند که دسترسی به این خیابان را ممکن می سازند همچنین از کرملین و خیابان وازدویژنکا воздвиженка تا ابتدای آربات را در 20 دقیقه می توان پیاده طی کرد. این مکان ورودی نداشته و بطور معمول 24 ساعته فعال است با این حال توصیه می شود یکشنبه شب پس از ساعت 23 مسافرین تنها به این مکان مراجعه نکنند. برای بازدید از این خیابان حداقل به یک ساعت وقت نیاز دارید. بهترین کافه لاته مسکو در هاردراک کافه آربات سرو می شود.موزه بلی  ( پلاک 55) و پوشکین ( پلاک 53) در کنار هم قرار داشته و به جز دوشنبه و سه شنبه از ساعت 10 تا 17 فعالیت می کنند. بازدید از این مکان ها برای کسانی که چندان با ادبیات روسیه آشنا نیستند توصیه نمی شود. خانه ملینکوف نیزدر کوچه کریووآربات коивоарбат و در نزدیکی متروی سمولنسکایا تنها نمای بیرونی جالب توجهی دارد. 

 

 1- شاعر و نویسنده روس (1837-1799) که او را شکسپیر روسیه می نامند. او از دوستان گریبایدوف بوده و در جریان یک دوئل به قتل رسید.

2 - شاعر و خواننده روس  ( 1997- 1924) او نخستین کسی  در روسیه بود که اشعار خود را با گیتار میزد. در بزرگترین کنسرت زمان خود در ورزشگاه لوژنیکی مسکو برنامه اجرا کرد و مشهورترین شعر او سرباز کاغذی نام دارد. به دلیل آنکه او در خانه شماره 43 این خیابان اقامت داشته در نزدیکی محل اقامتش مجسمه ای از او نصب شده است.

3 - نویسنده مشهور روس (1910- 1828) و خالق آثاری مانند آناکارنینا و جنگ و صلح  بود. نحوه مرگ او با ترک خانه و خانواده  هنوز محل  بحث ها و تحلیل های گوناگونی است .

4 - بنیانگذار ادبیات سوورئال در عصر نقره ای ادبیات روسیه و نویسنده  رومان سنت پترزبورگ

5- دیواری در خیابان آربات که افراد مجاز به نقاشی یا ثبت نام و عقایدشان بر روی آن هستند. هر چند وقت یکبار این دیوار مجددا رنگ می شود.

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

4 شب و 5 روز
ایران ایر
استانبول

14.300.000 تومان

6 شب و 7 روز
هواپیمایی ترکیش
آنتالیا

28.490.000

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
سنت پترز بورگ مسکو

14.990.000 + 545 دلار

4 شب و 5 روز
پاریس

1400 یورو + هزینه پرواز

3 شب و 4 روز
هواپیمایی قطر
دوحه

16.900.000 + هزینه پرواز

10 شب و 11 روز
هواپیمایی قطر
کیپ تاون سان سیتی ژوهانسبورگ پارک جنگلی

2.590 دلار + 59.900.000

6 شب و 7 روز
ایران ایرتور
کوش آداسی

13.290.000

4 شب و 5 روز
هواپیمایی ماهان
مسکو

35.990.000 تومان + 70 دلار