نکات مهم درباره اخذ گذرنامه و ویزا

برخی از شما ممکن است به دلایل مختلفی مانند کار، تفریح، دیدار با اقوام، زیارت و یا تحصیل، از کشور خارج شده باشید و از مراحل قانونی خروج از کشور و مدارک لازم برای اخذ ویزای کشور هدف اطلاع داشته باشید. اما اگر تا بحال از کشور خارج نشده اید حتما می دانید که برای خروج از کشور به گذرنامه و ویزا نیاز دارید. از طرفی حتما هم  این نیز به گوش شما رسیده است که برخی از کشورها نیاز به ویزا ندارند و گرفتن ویزای برخی از کشورها ازجمله کشورهای عضو شینگن بسیار دشوار است. در این مقاله سعی بر این است تا مراحل اخذ گذرنامه، شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای کشورهای مختلف برای شما شرح داده شود. با نادیاپرواز  بمانید تا همه چیز در مورد ویزا را بدانید.

 

گذرنامه چیست؟

گذرنامه که در گذشته تذکره نامیده می شد، مدرکی معتبر است که با آن به شما اجازه خروج از کشوری که تابعیت آن را دارید، و ورود به خاک کشورهای دیگر مشروط به اجازه آن کشور داده می شود. گذرنامه نشان دهنده هویت و ضامن حقوق و امنیت مسافر در کشوری است که به آن سفر کرده است. هر گذرنامه بعد از صدور به مدت پنج سال اعتبار دارد.

گذرنامه برای سه منظور مختلف صادر می شود:
 گذرنامه عادی: که توسط نیروی انتظامی در داخل کشور و یا توسط کنسولگری در خارج از کشور صادر می شود.
گذرنامه سیاسی: این گذرنامه از طریق وزارت امور خارجه برای مقامات سیاسی و خانواده هایشان به منظور سفرهای سیاسی صادر می شود.
گذرنامه دولتی: برای کارکنان دولتی و برای انجام ماموریت های اداری توسط ارگان دولتی مربوطه صادر می شود.
در گذشته گذرنامه ها به صورت سنتی و کاغذی صادر می شد، اما از سال 2011 گذرنامه های سنتی به گذرنامه های بیومتریک تبدیل شدند که غیرقابل تغییر توسط افراد است، بدین صورت که گذرنامه های کنونی دارای یک تراشه حاوی اطلاعات فردی شخص بوده و به صورت کاملا الکترونیکی در مبدا بررسی می شوند.

گذرنامه

چگونه گذرنامه بگیریم؟

در ایران برای اخذ گذرنامه با داشتن شرایط و مدارک لازم به پلیس 10+ مراجعه میکنید و پس از  تقریبا یک هفته گذرنامه به محل سکونتتان ارسال می شود.
برای اطلاع از مدارک مورد نیاز برای اخذ گذرنامه اینجا کلیک کنید. 

ویزا چیست؟

ویزا با نام قدیم روادید، در واقع مهر یا برچسبی است که در گذرنامه شما زده می شود و نشان دهنده اجازه ورود شما به کشور مقصد است که توسط آن کشور صادر می شود. بر خلاف گذرنامه میزان اعتبار ویزا توسط کشور مقصد تعیین می شود و موقتی است. برای ورود به تمامی کشورها نیاز به داشتن گذرنامه دارید اما الزام داشتن ویزا به کشور مقصدتان بستگی دارد. برخی از کشورها نیاز به ویزا ندارند و برخی از کشورها به هنگام ورود برایتان ویزا صادر می کنند. نکته مهم اینجاست که داشتن ویزا الزاما به معنای اجازه ورود به کشور نیست و بنا به تشخیص مامورین مربوطه این امکان وجود دارد که از ورود شما به خاک کشور مورد نظر جلوگیری شود.
ویزا نیز انواع مختلفی دارد و نوع ویزای شما نشان دهنده هدف شما از سفر به آن کشور، زمان ورود به آن کشور و حداکثر مدت زمانی است که می توانید در آن کشور اقامت داشته باشید.
 

انواع مختلف ویزا عبارتند از: 

ویزای توریستی

ویزای زیارتی
ویزای تحصیلی
ویزای مالتیپل یا چندبار ورود
ویزای  تجاری
ویزای مطبوعاتی
ویزای الحاق به خانواده
ویزای خدمت

مراحل اخذ ویزا

چگونه ویزا بگیریم؟

برای گرفتن ویزا می توانید خودتان مستقیم به سفارت کشور مربوطه رفته و مراحل لازم را طی کنید یا از طریق آژانس های مسافرتی اقدام کنید.
اگر می خواهید شخصا برای دریافت ویزا اقدام کنید، در قدم اول بهترین کار مراجعه به وب سایت کشور مورد نظرتان   است. از روی سایت مدارک لازم و فرم های مربوطه را مطالعه و آماده کنید. پس از تهیه فرم ها و مدارک مورد نیاز از طریق ایمیل یا تلفن از آن سفارت وقت مصاحبه بگیرید (این روال بستگی به سفارت کشور مورد نظرتان دارد). برای اخذ ویزای کشورهایی که احتیاج به مصاحبه حضوری دارد، توجه داشته باشید که بهترین زمان مصاحبه حداقل 3 ماه قبل از سفرتان است تا زمان کافی برای طی شدن مراحل قانونی و صدور ویزا وجود داشته باشد. پس از مشخص شدن زمان مصاحبه، در موعد معین در سفارت حضور پیدا کنید،مدارک لازم را به سفارت ارائه دهید و از یک هفته تا چهار هفته بعد باز هم با توجه به ویزای مورد درخواست نتیجه مصاحبه از سفارت به شما اعلام خواهد شد.
روش دیگر برای اخذ انواع ویزا مراجعه به آژانس های مسافرتی  که علاوه بر خدمات بلیط و هتل، با سرعت بیشتری مراحل اخذ ویزای مورد نظرتان را اجرا می کنند. برای این منظور آژانس مورد نظر مدارک مورد نیاز (مدارک هویتی، مالی و عکس و اصل پاسپورت) را از شما دریافت کرده و خودشان از طریق سفارت ویزایتان را اخذ می کنند.

ویزای شینگن

چه نکاتی به هنگام اخذ ویزا حائز اهمیت است؟

برای سفر به بعضی کشورها مسافران احتیاج به دعوتنامه دارند. اگر ویزای مورد نظر شما مربوط به کشورهای حوزه شینگن یا بعضی دیگر مانند روسیه باشد لازم است دعوتنامه ای از خانواده یا دوستان و یا از یک دانشگاه، شرکت، موسسه گردشگری، سمینار و یا هر سازمان یا موسسه ای که قصد کار، شرکت و یا تحصیل در آن را دارید، داشته باشید.
نکته آخر اینکه حتما برای مراجعه به سفارت گذرنامه به همراه داشته باشید. چون تنها از طریق گذرنامه قابل شناسایی هستید و داشتن کارت ملی و یا شناسنامه کمکی به شما نخواهد کرد.
دقت کنید که گذرنامه تان بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد.

با دانستن جزئیات لازم درباره ی گذرنامه و ویزا می توانید فرآیند اخذ آن را سرعت بخشیده و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. آژانس مسافرتی نادیا پرواز با تجربه طولانی مدت در ارائه خدمات مسافرتی و اخذ ویزا، می تواند  شما را در دریافت ویزای کشورهای مختلف یاری کند. 

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

6 شب و 7 روز
هواپیمایی ترکیش
آنتالیا

28.490.000

10 شب و 11 روز
هواپیمایی قطر
کیپ تاون سان سیتی ژوهانسبورگ پارک جنگلی

2.590 دلار + 59.900.000

4 شب و 5 روز
پاریس

1400 یورو + هزینه پرواز

4 شب و 5 روز
هواپیمایی ماهان
مسکو

35.990.000 تومان + 70 دلار

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
سنت پترز بورگ مسکو

14.990.000 + 545 دلار

6 شب و 7 روز
ایران ایرتور
کوش آداسی

13.290.000

3 شب و 4 روز
هواپیمایی قطر
دوحه

16.900.000 + هزینه پرواز

4 شب و 5 روز
ایران ایر
استانبول

14.300.000 تومان