5 کشور برتر در صنعت توریسم سلامت

حتما تا به حال برای آشنایان و دوستان شما اتفاق افتاده است که برای انجام آزمایش یا تکمیل پروسه درمانی خود مجبور به سفر به یکی از کشور های خارجی شوند. به این مدل از سفر ها  گردشگری سلامت میگویند که صنعتی در حال شکوفا شدن است و در کشورهای اروپایی، آسیایی و  آمریکای جنوب به موفقیت های چشمگیری دست یافته است. برخی از افراد به فکر درمان در خارج از کشور خود هستند و برخی از افراد هم برای استفاده از جاذبه هایی که خواص شفا بخش و آرامش بخش مانند چشمه های آب گرم و... دارند، سفر میکنند. بر همین اساس بسیاری از این کشورها که استعداد ارائه خدماتی مانند چشمه های آب معدنی و ماساژ با مواد خاص و از این قبل را دارند نیز روند رو به رشدی در جذب گردشگر سلامت دارند.

بر طبق آمار حدود 900000 آمریکایی سال گذشته برای پیدا کردن خدمات درمانی و پزشکی از ایالات متحده خارج شدند و این ارقام طی دهه گذشته مرتبا در حال افزایش بوده است. در اروپا نیز سفرهای انجام شده به قصد خدمات پزشکی در زمینه های مختلفی صورت می گیرد. به عنوان مثال 33% برای عمل های زیبایی سفر می کنند،90% بیماران و همراهانشان به فعالیت های گردشگری نیز مشغول می شوند و 80% به این دلیل که گردشگری پزشکی برایشان هزینه کمتری دارد به سایر کشورها سفر می کنند. نکته جالب اینکه 64% از این بیماران از بیمه سلامت برخوردار نیستند. گردشگران سلامت بین 6000 یورو تا 12000 یورو برای هر سفر خود هزینه می کنند. در این میان بیش از 75% سود حاصل از توریسم سلامت در اروپا به پنج کشور سوئد، فرانسه، لهستان، ایتالیا و آلمان می رسد.
 اما گردشگری سلامت تنها مختص آمریکا و اروپا نیست. آمار نشان می دهد که نزدیک به 8 میلیون بیمار از سراسر جهان به دنبال درمان در خارج از کشور خودشان هستند که این امر منجر به بوجود آمدن یک صعنت جهانی با ارزشی بین 20 میلیارد تا 40 میلیارد دلار شده است.
رایج ترین مواردی که مردم به عنوان گردشگری سلامت برای آن به کشوری دیگر سفر می کنند عمل زیبایی، دندانپزشکی (عمومی، ترمیمی و زیبایی)، و عمل قلب است. سایر خدمات پزشکی که متقاضی زیادی دارد شامل موارد زیر می باشد: اورتوپدی (مفصل و ستون فقرات؛ پزشکی ورزشی)؛ سرطان (معمولا پیشرفته)؛ تولید مثل (باروری، ای وی اف، و بیماری های زنان)؛ کاهش وزن (LAP-BAND و بای پس معده)، عکس برداری، آزمایشات مختلف، معاینات پزشکی و مشورت با پزشکان دیگر.

در ادامه مطلب به 5 کشور معروف در زمینه گردشگری سلامت آشنا شوید:

گردشگری سلامت در مالزی

مالزی:

با بیش از نیم میلیون گردشگر سلامت در هر سال، مالزی به عنوان یکی از نقاط محبوب برای دریافت خدمات درمانی برای آن دسته افرادی که به دنبال درمان در خارج از کشور خود می باشند، به حساب می آید. صنعت گردشگری سلامت مالزی تا جایی گسترش یافته که اقتصاد این کشور را در طی بحران مالی سال های اخیر آسیا زنده نگه داشته است.
صنعت گردشگری سلامت مالزی در بیمارستان های مالزیایی به مهره اصلی در درمان ناباروری با هزینه مناسب که حدود 20% از بسیاری کشورهای غربی کمتر است، شناخته شده است. آزمایشات مختلفی که هزینه انجام آن در آمریکا به هزاران دلار می رسد، در مالزی به شکل قابل توجهی ارزان تر است. بیمارستان های مالزی همچنین برای خدمات حرفه ای به قربانیان سوانح سوختگی  به خوش نامی شناخته شده هستند. در واقع، مرکز پزشکی Prince Court در کوآلالامپور به عنوان بیمارستان شماره یک در دسته بندی بیماران بین المللی قرار دارد.

توریسم سلامت در هند

هند

اخیرا در گزارشی پیش بینی شده که بازار گردشگری سلامت هند تا حدود 4 میلیارد دلار رشد خواهد داشت، که در واقع دو برابر ارزش آن در 3 سال گذشته است. از 250000 بیمار بین المللی، بسیاری از آنها به شهرهای بنگالور، چنایی، حیدرآباد، بمبئی و دهلی نو می روند.
یکی از دلایل گسترس توریسم گردشگری در شهری مثل حیدرآباد، آمدن بیماران از کشورهای خارجی همسایه مانند پاکستان، بنگلادش و میانمار است. مردم از سایر نقاط مثل آفریقا، خاورمیانه، کانادا و ایالات متحده آمریکا به دلیل اختلاف فاحشی که بین خدمات درمانی هند و کشورشان وجود دارد، ترجیح می دهند که به هند سفر کنند و مورد معالجه قرار بگیرند. به عنوان مثال شاخص های هزینه گردشگری سلامت نشان می دهد که هزینه جراحی دریچه قلب در آمریکا 150000 دلار و در هند 15000 دلار است. خدمات پزشکی رایج در هند عبارتند از: باروری، اورتوپدی، بیماری های قلب و غدد و پیوند اعضا.

گردشگری سلامت در ترکیه

ترکیه

شهرها و مناظر زیبا با همکاری پزشکانی که در آمریکا تعلیم دیده اند، دست به دست هم داده اند تا ترکیه را به یکی از مراکز پزشکی مورد علاقه بیماران اروپایی و آمریکایی تبدیل کنند. مهم ترین خدمات درمانی در ترکیه شامل قلب، سرطان و اورتوپدی می شود. این کشور توانسته عنوان به یکی از سرآمدترین مراکز چشم پزشکی، خصوصا در زمینه جراحی لیزر، با قیمت حدود 1100 دلار برای هر دو چشم تبدیل شود. و سالانه حدود 30000 گردشگر سلامت از 100 کشور جهان برای بهره مندی از این خدمات به ترکیه سفر می کنند.

توریسم سلامت ایتالیا

ایتالیا 

ایتالیا در کسب شهرت جهانی برای ارائه خدمات و درمان پزشکی مدرن و موفق به سرعت در حال رشد است و در عین حال شانس تماشاکردن یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری جهان را در اختیار گردشگران سلامت قرار می دهد. در حالی که در گشت و گذار در رُم، میلان، سیسیلی یا پالرمو هستید می توانید جراحان و پزشکان زبده و با تجربه ای را پیدا کنید. گردشگرانی که به ایتالیا سفر می کنند حداقل 10% تا 20% در هزینه ها صرفه جویی خواهند داشت و همچنین، از پکیج های توریست سلامت که شامل محل اقامت، غذا و مهمان نوازی معروف ایتالیایی هاست بهره مند شوند. خدمان درمانی که در ایتالیا ارائه می شوند عبارتند از: قلب و جراحی های قلبی عروقی، جراحی زیبایی و پلاستیک، دندان پزشکی و ...

توریسم سلامت تایلند

تایلند

یکی دیگر از کشورها که به عمل های زیبایی اش شهرت دارد، تایلند است. از حدود 20 سال قبل بیمارستان بین المللی Bumrungrad بانکوک در حال درمان بیماران خارجی است. در این بیمارستان 900 دکتر عمومی به همرا 55 متخصص وجود دارد و بیش از 1000 بیمار از سراسر دنیا در هر روز مداوا می شوند. بر اساس راهنمای جست و جو گردشگری پزشکی، بیش از 30000 آمریکایی، برای استفاده از خدمات پزشکی به تایلند سفر می کنند.


البته موارد ذکر شده بعضی از کشورهایی هستند که در زمینه گردشگری پزشکی شناخته شده اند. مکزیک، اردن، و کلمبیا هم مقاصد گردشگری پزشکی دیگری هستند که سالانه میلیون ها بیمار برای یافتن خدمات پزشکی مناسب خود به آن کشورها سفر می کنند.
در نهایت، مطمئن باشید که مرکز پزشکی که به آن مراجعه می کنید تایید شده JCI باشد و بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت ها و تضمین سلامت بیمار در سطح جهانی به شما ارائه خواهند داد. JCI (Joint Commission International استوارنامه بین المللی اش را در سال 1999 منتشر کرد تا انگیزه رشد و پیشرفت مراکز درمانی در زمینه ارائه خدمات درمانی در سطح جهانی افزایش پیدا کند. استانداردهای JCI به منظور دستیابی به ساختارها، فرآیند ها و نتایج مد نظر برای بیمارستان ها طراحی شده است.
اگر قصد سفر به کشور دیگری به منظور بهره مندی از خدمات درمانی دارید، حتما یک ماه قبل از سفرتان با یک درمانگر به منظور آشنایی با روند درمان و ریسک های موجود در فرآیند درمانتان گفت و گو کنید و بعد از معالجه برای مشاوره های بعد از درمان به پزشک خود مراجعه کنید. حتما اطمینان حاصل کنید که بیمه سلامتتان شامل توریسم سلامت هم می شود. اگر به خارج از کشور برای مدت کوتاهی سفر می کنید، نکاتی را درباره بهترین برنامه کوتاه مدت سفر درمانی خود به ذهن بسپارید.

نادیا پرواز در کنار خدمات گردشگری در توریسم سلامت نیز از پیشگامان این عرصه به حساب می آید و با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت بهداشت و درمان و وزارت امور خارجه، سالانه تعداد زیادی گردشگر ایرانی برای امور درمانی به ترکیه اعزام می شوند. امسال تصمیم بر آن است تا حوزه فعالیت نادیاپرواز در زمینه توریسم سلامت گسترش یابد. بدین منظور کشور ایتالیا نیز با توجه به داشتن چشمه های آب گرم بسیار و خدمات درمانی طبیعی و بیمارستانی به عنوان گزینه مناسبی برای اعزام گردشگران سلامت به خارج از کشور خواهد بود. 

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر