60 کاری که باید انجام دهیم تا سفر خوبی داشته باشیم (قسمت اول)

هیچ کس گردشگر حرفه ای به دنیا نیامده، بلکه با تجربه سفرهای زیاد و به اصطلاح به دلِ جاده زدن، به یک خبره در سفر تبدیل می شود. وقتی شروع می کنید به سفر کردن ، در آغاز کار مرتکب اشتباهات زیادی می شوید. کسب تجربه های مفید سفر کردن یا به عبارتی زبر و زرنگ شدن در مسافرت یک پروسه ای است که می تواند شامل از دست دادن اتوبوس ها و پرواز ها، رفتارهای احمقانه، ناآگاهی از فرهنگ های مختلف و هزاران خطای کوچیک دیگر شود. در آخر، روزی، ناگهان خودتان را غرق در فرهنگ ملل مختلف و پر از تجربه اتفاقات گوناگون و جالب می بینید، دقیقا مثل یک ماهی که به دریا انداخته شده. حالا برای اینکه یک گام جلوتر باشید، تجربه های ارزشمند سفر را با سرعت بیشتری کسب و از انجام اشتباهات احتمالی جلوگیری کنید، نادیا پرواز یک لیست بزرگِ راهنمای سفر برای شما آماده کرده است که خیلی از موارد لازم برای داشتن یک سفر خوب را پوشش می دهد و شما را برای مواجهه با هر چیز در سفرهایتان آماده می کند. در ادامه این مطلب 60 کاری که باید انجام دهیم تا سفر خوبی داشته باشیم (قسمت اول) آورده شده، پس آن را از دست ندهید.

سفر

1- همیشه یک حوله به همراه داشته باشید، با اینکه هتل ها و هاستل ها همیشه حوله دارند اما شاید جایی مثل ساحل به دردتان بخورد.

2- یک کوله پشتی یا چمدان کوچک بخرید، اگر کوله پشتی بزرگی داشته باشید نا خدا آگاه حس می کنید که باید پرش کنید و لوازمی را داخل آن بگذارید که نیاز ندارید .

3- یک لیست از مایحتاجتان بنویسید، و فقط نصف آن را در چمدان بگذارید! بیشتر چیزهایی که فکر میکنید باید ببرید اصلا استفاده نمی شوند. پس سبک سفر کنید.

4- چند جفت جوراب اضافی بردارید. جوراب ها گم، پاره و کثیف می شوند، پس خوب است که چند جفتی اضافه بر نیازمان همراهمان باشد. بعلاوه هیچ چیز مثل پوشیدن جوراب نو و تمیز کیف نمی دهد!

5- اینکه از شما دزدی کنند و یا کیفتان را گم کنید خیلی دور از انتظار نیست. بنابراین برای اینکه گیر نیافتید یک کارت بانکی یا اعتباری اضافی همراه خود داشته باشید.

6- برخی از بانک ها و خودپردازها کارمزدهای چند دلاری برای عملیات بانکی دریافت می کنند که اگر جمع شوند مبلغ قابل توجهی در یک سفر می شود. بنابراین خودپردازهای بدون کارمزد را پیدا کنید.

روسیه مسکو

7- حداقل یک بار تنها سفر کنید چون یاد میگیرید مستقل باشید، از پس خیلی از کارها برآیید و تجربه های گران بهایی کسب کنید.

8- استفاده از نقشه ترسناک نیست. مثل توریست به نظر رسیدن بهتر از گم شدن و از جای اشتباه سر درآوردن است.

9- حالا اگر گم شدید خونسردی خوتان را حفظ کنید و سعی کنید مسیرتان را پیدا کنید، این باعث می شود که شهری که در آن اقامت دارید را بهتر بشناسید. همیشه دید مثبتی داشته باشید.

10- اگر می خواهید یک گردشگر حرفه ای شوید، دفتر توریسم محل اقامتتان را پیدا کنید. آنها تخفیفات، فعالیت های رایگان، رویدادها و فستیوال هایی که در زمان سفرتان اتفاق می افتد و کلی اطلاعات به در بخور دیگر در اختیارتان قرار می دهند.

11- کیف کمری نخرید، خیلی تابلو هستند، انگار مستقیما به دزدها می گویید بیایند و پولتان را بدزدند! طبیعی رفتار کنید و لباس های عادی بپوشید تا مثل مردم محلی به نظر برسید و جلب توجه نکنید. حواستان هم به پول هایتان باشد.

12- وقتی بیرون می روید مقدار محدود پول نقد و فقط یک کارت اعتباری با خودتان ببرید.

مسافرت

13- همیشه یک قفل با خودتان داشته باشید. اگر در اتاق های مشترک و گروهی هاستل ها اقامت کنید قطعا به کارتان می آید. البته سعی کنید قفل بدون کلید (رمزی) تهیه کنید تا گم شدن کلید خودش به معظلی تبدیل نشود!

14- از پاسپورت، ویزا و مدارک مهمتان کپی تهیه کنید. در مواقع غیر ضروری اصل مدارک را به همراه نبرید.

15- از کارکنان هاستل ها اطلاعات بگیرید حتی اگر آنجا اقامت نمی کنید. بیشترشان محلی هستند و رستوران ها و اماکن اقتصادی شهر را می شناسند و می توانند کمک بزرگی باشند. 

16- چند اصطلاح رایج و کلیدی از زبان کشور مقصدتان را یاد بگیرید. سلام، خدا حافظ، ممنونم و سرویس بهداشتی کجاست خیلی به کار می آید، بعلاوه محلی ها از تلاشتان برای حرف زدن به زبانشان خوشحال می شوند.

17- راجع به گذشته و تاریخ کشور یا شهر مقصد بخوانید تا درک بهتری از آن داشته باشید و از اقامت در آنجا بیشتر لذت ببرید.

18- از رفتن به استارباکس و مک دونالد خجالت نکشید، هر دو این مکان ها هم وای فای رایگان و هم سرویس بهداشتی عمومی دارند که خیلی به درد می خورد. 

توریست

19- در مورد مقصدتان تحقیق کنید، گاهی اوقات پرواز مستقیم به صرفه نیست. می توانید به شهری نزدیک مقصدتان پرواز کنید و از آنجا با اتوبوس یا قطار به سفر خود ادامه دهید.

20- زمانی که در صف هستید سعی کنید، پشت مسافران بیزنسی قرار بگیرید چون همیشه عجله دارند و سریع حرکت می کنند.

21- پشت خانواده ها در هیچ صفی نایستید آنها خیلی طول می دهند تا قدمی حرکت کنند. البته تقصیر آنها نیست باید تمام امور مربوط به بچه هایشان را ضبط و ربط کنند.

22- هنگام تحویل گرفتن اتاق تقاضا بدهید تا در صورت امکان اتاقتان را ارتقا بدهند یا به عبارتی UP GRADE کنند، اگر اتاق خالی داشته باشند حتما این کار را می کنند، فقط کافی است مودب و خوشرو درخواست کنید.

23- کتابخانه ها، کافه ها و استارباکس ها اینترنت رایگان دارند.

24- وقت ناهار بهترین موقع برای بازدید از مکان های تاریخی است چون بیشتر گردشگران و گروه های بازدید کننده برای ناهار رفته اند و شما می توانید با خیالی راحت و در مکانی خلوت به بازدید بپردازید.

25- هرچه رستوران ها و کافه ها به مکان های گردشگری نزدیک تر باشند گرانترند و کیفیت غذا بدتر است. پس حداقل 5 خیابان دورتر غذا بخورید! در ضمن منوهایی که به چندین زبان نوشته شده مخصوص توریست هاست، مواظب باشید!

هتل ارزان

26- همیشه بیرون غذا نخورید. از سوپر مارکت خرید کنید و غذای خودتان را بپزید. هم در مخارجتان صرفه جویی می شود و شاید دو سه تا غذای محلی هم یاد بگیرید!

27- ناهار را در رستوران های گران و شیک بخورید چون همان غذای شب را به نصف قیمت برای ناهار سرو می کنند.

28- چراغ قوه در سفر چیز به درد بخوری به حساب می آید، حداقل برای تعریف کردن داستان های ترسناک که خوب است.

29- یک جعبه کمک های اولیه کوچک جای زیادی در چمدانتان نمی گیرد. حواستان باشد که حادثه خبر نمی کند پس خوب است که همیشه آمادگی داشته باشید. حداقل خراش ها و زخم های جزئی را خودتان درمان می کنید.

30- از 2-3 ماه قبل پروازتان را رزرو کنید تا قیمت بهتری نصیبتان شود.

 

با دانستن موارد فوق که شاید بسیار بی اهمیت و پیش پا افتاده به نظر آیند می توانید سفری خوب و به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 برای رزرو تور یا پروازهایتان کارشناسان نادیاپرواز آماده خدمت رسانی به شما همراهان همیشگی مان هستند.

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

4 شب و 5 روز
پاریس

1400 یورو + هزینه پرواز

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سوچی

19.990.000+ 520 دلار

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
سنت پترز بورگ مسکو

49.900.000 تومان