دیدنی های استانبول (قسمت اول)

استانبول شهری است که به خوبی تاریخ و فرهنگ خود را با جاذبه های شهری ترکیب کرده و موجب می شود که سالانه تعداد بی شماری گردشگر از سراسر دنیا برای تماشای این زیبایی ها به استانبول بیایند. با اینکه پیشینه استانبول به دوران نو سنگی باز می گردد، امروزه یکی از مدرن ترین شهر های جهان به شمار می آید که میراث تاریخی خود را با مساجد، کاخ ها و بازارهای قدیمی خود به زیبایی به رخ می کشد. استانبول به عنوان بزرگترین شهر ترکیه در مرز بین مشرق زمین و مغرب قرار دارد،از این رو با تجلی باور ها و فرهنگ های مختلف، گردشگران را همچون افسونگری شیفته خود می کند. بنابراین در سفر به استانبول کار های زیادی برای انجام دادن و مکان های بی شماری برای دیدن در پیش خواهید. در این مطلب نادیاپرواز برترین دیدنی های استانبول (قسمت اول) که حتی بعضی از آنها در بین گردشگران شناخته شده نیست را برایتان آماده کرده است. اگر شما هم از دوستداران استانبول هستید یا قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، این مطلب را از دست ندهید.

تنگه بُسفر استانبول

تنگه بسفر

سفر به استانبول کامل نخواهد شد مگر اینکه سوار بر قایقی تفریحی گشتی در تنگه بسفر بزنید. نه تنها از زاویه ای دیگر منظره ی بدیع شهر را تماشا خواهید کرد، بلکه هم ساحل آسیایی و هم ساحل اروپاییِ این راه آبی، امکانی را در خود جای داده که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. برای مثال می توان به کاخ هایی که قدمت آن ها به چندین قرن می رسد و عمارت های زیبا و اعیانی در ساحل بسفر اشاره کرد.

گشت های آبی مختلفی برای این منظور وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید:اولین مورد گشتی کوتاه تا دومین پل معلق است ، مورد دوم گشت طولانی تراست که شامل سفری رفت و برگشتی تا دریای سیاه می شود و مورد آخر تور غروب آفتاب بسفر است که تابستان ها برگزار می شود.

مسجد ایاصوفیه استانبول

این مکان با شکوه که در گذشته از کلیسا به مسجد و امروزه از مسجد به موزه تبدیل شده است، یکی از بزرگترین دستاوردهای معماری در جهان به شمار می آید. پس از سال ها مرمت و بازسازی، بالاخره ایا صوفیه بدون هیچ داربستی آماده است تا شما را با عظمت و جلالش محو خود کند.
ایستادن در میان آن فضای مبهوت کننده و وسیع، زیر گنبدی عظیم با 43 متر عرض و ارتفاع 65 متری بالای سرتان، می تواند باورهایتان را به چالش بکشد. از پلکانی مارپیچی بالا بروید تا به گالری برسید و به کاشی کاری های خارق العاده متعلق به دوران بیزانس خیره شوید.

کاخ توپکاپی استانبول

توپکاپی

کاخ توپکاپی (توپکاپی سارای) قطعا یکی از اماکن دیدنی است که نباید از دست بدهید. این مجموعه شامل کوشک ها، سراها، اندرونی ها و چهار حیاط زیبا و سرسبز است که به مدت نیم قرن محل زندگی و حکمرانی سلاطین عثمانی و فرزندان آنها بوده است.
دیدنی ترین نقاط در کاخ توپکاپی عبارت است از حرمسرا، اتاق آراسته مخصوص زنان سلطان، خزانه جواهرات سلطنتی و اتاق اسلحه ها که نشانگر استاد بودن عثمانی ها حتی در ساخت شمشیر و تیروکمان است.
همچنین فراموش نکنید مسیری که به انتهای کاخ را می رسد را طی کنید و مناظر نفس گیری از دریای مرمره، تنگه بسفر و گلدن هورن را تماشا کنید.

آب انبار زیر زمینی استانبول

آب انبار باسیلیکا

استانبول نه تنها روی زمین منحصر به فرد است بلکه در زیر زمین نیز با آب انبار باسیلیکا (یا به زبان ترکی یِرِباتان) جلوه ای دیگر از جذابیت های خود را نمایان می کند. این سازه با عظمت و زیبا، سرداب بزرگی است که از دوران امپراطوری رُم شرقی برجا مانده است و در قرن ششم میلادی آب آشامیدنی قسطنطنیه یا استانبول امروزی را تامین می کرد. این ساختمان با نور کم سو، موسیقی کلاسیکی که در فضا پخش می شود و صدای برخورد قطرات آب با سطوح برای بعضی بسیارمانتیک و برای بعضی دیگر تا حدودی مرموز به نظر می رسد.
هنگام قدم زدن بین راهروها می توانید ماهی هایی را مشاهده کنید که میان 336 ستون غول پیکر این بنا که برای جلوگیری از فرو ریختن سقف آن ساخته شده اند، شنا می کنند. اگر به قدم زدنتان در بین ستون ها ادامه بدهید به ستونی میرسید که پایه آن کله برعکس مِدوسا، یکی از شخصیت های مهم رُم باستان است و این خود نشانگر این موضوع می باشد که این بنا به دوران بیزانس تعلق دارد.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی

همه اغلب از رفتن به موزه باستان شناسی سر باز می زنند که موضوع تاسف باری است. این مکان که می توان آن را گوهر پنهان استانبول قلم داد کرد، یکی از غنی ترین کلکسیون های اشیا قدیمی و عتیقه جات کلاسیک را به نمایش می گذارد.
یکی از برترین جاذبه های این موزه تابوت سنگی اعجاب انگیز اسکندر کبیر و به تصویر کشیدن دوره های مهمی از زندگی وی است. اگر فکر می کنید که مکان مناسبی برای به همراه بردن کودکان نیست، صبر کنید تا بچه ها ماکت اسب تروی را که در بخش کودکان قرار گرفته ببینند، آن وقت حتما نظرتان عوض می شود.
بعد از دیدن کاخ توپکاپی، از اولین حیاط اندرونی به سمت چپ از تپه پایین بروید و راهتان را به قصد موزه باستان شناسی ادامه دهید، همچنین برای رفتن به این موزه از طریق گولهانه پارک هم می توانید به مقصد برسید.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

موزه هنر و اسلام استانبول

موزه هنرهای ترکی و اسلامی خیلی هیجان انگیزتر از چیزی است که از نام آن به ذهن ما خطور می کند. این موزه در قصر سابق ابراهیم پاشا – باهوش ترین و با درایت ترین صدر اعظم سلطان سلیمان - واقع شده است و مجموعه ای بیش از 40000 آیتم را به نمایش گذاشته است.
هر اتاق بر دوره ی خاصی از دنیای اسلام تمرکز دارد و همچنین بازتابی از زندگی روزانه ی مردم ترکیه، از قرن 8 تا 19 میلادی را به مشتاقان فرهنگ و آداب و رسوم مختلف نشان می دهد. یکی از جالب ترین آیتم های این موزه، فرش های بزرگی هستند که از سقف آویزان شده اند که در واقع چادرهای کولی های ترک و فضای آرامش بخش قهوه خانه های ترکیه را بازآفرینی می کند.

ترکیه به دلیل نزدیکی و مرز مشترک آن با ایران و دسترسی راحت هوایی و زمینی مورد علاقه گردشگران ایرانی است. استانبول در ترکیه به دلیل جاذبه های گردشگری قدیمی و مدرن فراوان و مراکز خرید می تواند مقصد مناسبی برای سفرهای خانوادگی و دوستانه باشد. اگر قصد دارید به این شهر زیبای آسیایی و اروپایی سفر کنید، برای رزرو بلیط و هتل با کارشناسان ما در نادیاپرواز تماس بگیرید.

 

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
سنت پترز بورگ مسکو

49.900.000 تومان

4 شب و 5 روز
پاریس

1400 یورو + هزینه پرواز

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سوچی

19.990.000+ 520 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار