10 فستیوال روسیه که هر گردشگری باید تجربه کند

اغلب گردشگران به دلیل علاقه به سنت ها و فرهنگ دیرینه و جذاب روسیه به این کشور پهناور سفر می کنند. اما برای اینکه خود را در فرهنگ غنی روسیه غرق کنید، حتما در زمان برگزاری فستیوال ها و جشن ها  به این کشور سفر کنید. آنهایی که در فصل فستیوال ها به روسیه سفر می کنند، آداب و رسوم  خاص مردم محلی را از نزدیک تجربه کرده و شانس شرکت در جشن های منحصر به فرد روسیه را دارند. در این مطلب با نادیاپرواز همراه باشید در ادامه درباره 10 تا از رنگی ترین، خاطره انگیز ترین و لذت بخش ترین فستیوال های روسیه اطلاعات جالبی کسب می کنند و می توانند برای سفر بعدی خود به خوبی برنامه ریزی کنید.

شب سال نو در روسیه

جشن سال نو 

سال نو یکی از مهم ترین تعطیلات در تقویم رویدادهای روسیه (31 دسامبر تا 1 ژانویه) به شمار می آید. اگرچه در شب سال نو خانواده ها در منزل یکی از اقوام دور هم جمع می شوند، جشن می گیرند و به یکدیگر هدیه می دهند، اما توریست ها هم چیزی را از دست نمی دهند.  در حقیقت همه هتل ها و رستوران ها برای برگزاری جشن هایی به سبک روسی آماده هستند. در شب سال نو در مسکو جشن ها با برنامه آتش بازی بزرگ و معروفی در میدان سرخ به اوج خود می رسد و در سن پترزبورگ بزرگترین آتش بازی ها بر فراز رودخانه نوا انجام می شود. پس از نیمه شب برخی از مردم در میدان ها و  پارک ها جمع شده و  جشن و پایکوبی را تا صبح ادامه می دهند. در این جشن آنقدر شور و هیجان وجود دارد که دمای زیر صفر را به راحتی می توانید نادیده بگیرید.

کریسمس اورتودوکس ها

کریسمس اُرتودوکس ها

اگر از روسیه در طول تعطیلات سال نو دیدن می کنید، قطعا خوشحال می شوید که بدانید جشن ها و مهمانی ها بعد از تحویل سال به پایان نمی رسند. روز کریسمس در تقویم اُرتودوکس های روسیه روز هفتم ژانویه است. بین سال نو تا کریسمس، اماکن عمومی و خیابان های مسکو و سن پترزبورگ حال و هوای کریسمس به خود می گیرند و با ظرافت خاصی با تزئینات پر زرق و برق و درخت های پرنور کریسمس آراسته می شود. هم در شب سال نو و هم در شب کریسمس شما شانس این را دارید که در مراسمی که در کلیساهای زیبای روسیه برگزار می شوند، شرکت کنید.

فستیوال زمستانی روسیه

فستیوال های زمستانی روسیه 

همانطور که می دانید زمستان های روسیه بسیار طولانی و خشن هستند، بنابراین روس ها تمام سعیشان را می کنند تا از این هوای منجمد کننده بهترین استفاده را کنند و بهترین راه، برگزاری فستیوالی یک ماهه و هیجان انگیز از اواسط دسامبر تا اواسط ژانویه است. تمامی شهرهای روسیه فستیوال زمستانی دارند و به سبک خود، آن را جشن می گیرند. اما در میان این شهرها مسکو بهترین و بزرگترین فستیوال زمستانی را دارد. در مسکو فستیوال زمستانی یک رویداد سالانه است، شهر غرق در نور و روشنایی و میادین تبدیل به پیست اسکی می شود و فعالیت ها جالب و سرگرم کننده در جای جای شهر به راه انداخته می شود. مسیرتان را با سوار شدن بر سورتمه های سه اسبی به سمت پارک ایزمایلوا هدایت کنید. در پارک گورکی نمایشگاهی از مجسمه های یخی زیبا و فوق العاده را ببینید، و در میدان انقلاب در میان فروشگاه های صنایع دستی گردش کنید، پنکیک و نان شیرینی داغ با عسل بخورید، به موسیقی سنتی روسیه گوش دهید و از فشن شوی زمستانی لذت ببرید.

فستیوال ماسلنیتسا

فستیوال ماسلنیتسا (هفته پنکیک)

ماسلنیتسا یک فستیوال روسی است که پایان زمستان و آمدن بهار را در آن جشن می گیرند که دقیقا 4 هفته قبل از عید پاک است. جالب است بدانید به آن هفته پنکیک نیز می گویند. در واقع با توجه به ریشه های غیر مسیحی این جشن، ماسلنیتسا بیشتر شبیه یک کارناوال خیابانی است تا یک رویداد مذهبی. در این مدت در سرتاسر روسیه رژه های مختلف، اجرای موسیقی، رقص و آتش بازی برگزار می شود و صد البته غذاها و بخصوص شیرینی های مخصوص و خوشمزه از قسمت های ضروری این فستیوال به شمار می آید.

فستیوال گوزن های شمالی

فستیوال گوزن شمالی

حتی دور افتاده ترین مناطق روسیه هم جشن های خاص خودشان را دارند. مردم بومی یامال تنها گروهی هستند که فستیوال گوزن شمالی را برگزار می کنند. هدف فستیوال گوزن شمالی زنده نگه داشتن آداب و رسوم مردم بومی یامال است. تماشایی ترین قسمت این جشن مسابقه انواع گوناگونی از گوزن هاست که حتی شامل اسکی گوزن ها نیز می شود (که هنوز مطمئن نیستیم چگونه قابل انجام است)! مردم از در گروه های متفاوت در مسابقات شرکت می کنند و سعی می کنند تا قهرمان ورزش ملی خود شوند. این مسابقات شامل پرش با سورتمه، انداختن طناب درو گردن حیوانات، پرتاب تبر و مسابقه طناب کشی است. گردشگران کنجکاو هم می توانند در این فستیوال شرکت کنند و در حال خوردن استیک گوزن شمالی از تماشای آن لذت ببرند.

فستیوال ماسک طلایی روسیه

فستیوال ماسک طلایی مسکو

اگر علاقمند به هنر هستید و در ماه مارچ و یا آوریل قصد سفر به مسکو دارید، خیلی خوش شانس هستید. فستیوال ماسک طلایی، فستیوالی دو ماهه است که هنرمندان مهم ترین و نوآورانه ترین اجراها از سراسر روسیه را ارائه می دهد. این برنامه ها در سالن های مشهور و بنام روسیه برگزار می گردد و  تمامی رشته های مرتبط به حوزه هنرهای نمایشی از قبیل تئاتر، اپرا، باله، رقص مدرن، نمایش های موزیکال و خیمه شب بازی روسی برای مشتاقان اجرا می شود. یادتان باشد که مراسم اهدای جایزه فستیوال در اواخر ماه آوریل برگزار می شود.

روز پیروزی

جشن روز پیروزی در روسیه

یادبود پیروزی جمهوری شوروی بر آلمان نازی در نهم ماه می، یک فستیوال وطن پرستانه به شمار می آید. در سراسر روسیه اتمام جنگ جهانی دوم با برگزاری رژه، آتش بازی و نمایش قدرت نظامی، جشن گرفته می شود. رویدادهای مربوط به جشن پیروزی در مسکو با تانک های غول پیکر، موشک ها و هزاران دسته از سربازانی که در خطوط موازی و منظم به سمت میدان سرخ در حال رژه رفتن هستند، شور و حال دیگری دارد. این در حال است که هلی کوپترها بر فراز جمعیت عظیم تماشچیان در هوا شناورند. این جشن قطعا برای روس هایی که عاشق کشور خود هستند، بسیار ارزشمند است.

عید پاک در روسیه

عید پاک در روسیه

عید پاک در روسیه اگر چه جشنی نسبتا قدیمی و سنتی است اما سفر به روسیه در زمان عید پاک لطف و جذابیت خاص خود را دارد. این عید زمان مناسبی برای تماشای میزان وابستگی روس ها به دین و مذهب و مراسم این چنینی است.
این جشن یک هفته ای، ازPalm Sunday  که روز ورود مسیح به اورشلیم است، آغاز شده و تا یکشنبه بعد که روز ایستر است، ادامه می یابد. حتی اگر به مراسم دینی دیگر کشورها هم علاقه ای ندارید تماشای تخم مرغ های رنگ شده و چشیدن مزه کلوچه ای به نام «کولیچ» که با شیر و عسل طعم دار شده است، شما را سرحال خواهد آورد. این جشن اغلب اوایل اردیبهشت ماه (آوریل) برگزار می شود.

جشن باز و بسته کردن فواره های باغ پترهوف

جشن باز و بسته کردن فواره های باغ پترهوف

با اینکه گردش در مجموعه کاخ های باغ پترهوف همیشه از بهترین خاطرات گردشگران و مسافران روسیه بوده است، اما تماشای این باغ در زمان باز شدن فواره های زیبای آن لطف دیگری دارد. باز شدن این فواره ها که به معنی رسیدن فصل تابستان است، در کنار نمایشی از معماری سبک ورسای روسی چشم هر ببیننده ای را برای ساعت ها خیره می کند. این جشن و نمایش که با بازی فواره ها و موسیقی و نور همراه است، تا شب ادامه دارد. در کنار فضای تاریخی این مجموعه نورافشانی و آتشبازی و نمایش لیزر هم هیجان گردش در پترهوف را بیشتر می کند. نظیر همین برنامه را در نیمه های سپتامبر نیز می توانید تماشا کنید با این تفاوت که جشن دوم اختتامیه فصل گرم سال در مجموعه پترهوف است.

فستیوال شب های سفید در سن پترزبورگ

فستیوال شب های سفید در سن پترزبورگ

بدون شک، یکی از خاطره انگیزترین زمان ها برای سفر به سن پترزبورگ، فستیوال شب های سفید است. به دلیل موقعیت جغرافیایی سن پترزبورگ، بین اواسط ماه می تا اواسط جولای، خورشید به طور کامل غروب نمی کند و دورنمایی عاشقانه به این فستیوال می دهد. در این مدت جشن هایی پر از رقص، موسیقی، نمایش برگزار می شود و این حقیقت سرمست کننده که شب و روز در هم ادقام شده، باعث تداوم مهمانی ها و جشن ها می شود. سالن هایی که محل اجرای هنر های نمایشی هستند از هنرمندان روسی و بین المللی دعوت به عمل می آورند تا در این فستیوال شرکت کنند. سالن تئاتر مارینسکی خود به تنهایی بیش از 175 اپرا، باله و کنسرت موسیقی سنتی را برگزار می کند. هرچند فستیوال شب های سفید  فقط نگاه کردن نمایش در سالن های تئاتر نیست، بلکه کل شهر در تب و تاب این فستیوال به سر می برد و اگر سری به کافه ها و رستوران های سن پترزبورگ بزنید متوجه این موضوع می شوید. در گوشه و کنار خیابان ها هم هنرمندان خیابانی برای خود معرکه ای به پا می کنند و بستنی فروش ها و مردم خوشحال و سرزنده هر یک به نحوی شور و حال خاصی به این گردهمایی با شکوه می بخشند.


اگر در حال برنامه ریزی سفر به روسیه هستید، حتما از قبل نگاهی به تقویم فستیوال های این کشور بیاندازید، مطمئن باشید پشیمان نمی شوید. نادیاپرواز به عنوان مجری مستقیم تورهای روسیه، پیشنهادات ویژه ای را برای شرکت در این فستیوال ها برای شما خواهد داشت. 

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

4 شب و 5 روز
پاریس

1400 یورو + هزینه پرواز

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سوچی

19.990.000+ 520 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

7 شب و 8 روز
ایران ایرتور
سنت پترز بورگ مسکو

19.990.000 تومان + 495 دلار

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
سنت پترز بورگ مسکو

49.900.000 تومان