بهترین سوغاتی های روسیه

مسکو سالیانه توریست های زیادی از سراسر دنیا را به تماشای شکوه و شگفتی خود می کشاند. شهر زیبا و تاریخی مسکو، همچون دیگر شهرهای بزرگ و توریستی سوغاتی های بخصوص خود را دارد. با وسعتی که روسیه دارد، بدیهی است که سوغات و صنایع دستی فراوانی داشته باشد. اما آشنا بودن با سوغاتی های شهرهای مختلف کمک می کند تا برنامه ریزی بهتری برای روزهای سفرمان داشته باشیم. حالا به چند سوغات محبوب و معروف مسکو که اکثر مسافران نادیا پرواز در تورهای روسیه به آن علاقه داشته اند، اشاره می کنیم. با خرید جذاب ترین و محبوب ترین سوغات های روسی، خاطراتی ماندگار از سفر برای خود و دیگران ثبت کنید.

 

عروسک ماتروشکا (Matryoshka)

ماتروشکای روسی
ماتروشکاها عروسک های چوبیِ رنگ شده در سایزهای مختلفی هستند که به نماد روسیه تبدیل شده اند. این عروسک ها که به ترتیب سایز داخل هم قرار می گیرند، نمادی از زن های سنتی روسری بر سر روسیه است.
این عروسک های زیبا نسخه مردانه نیز دارد که به ددوشکا (Dedushka) معروف اند. روی این عروسک ها چهره پیرمردهای روسی نقاشی شده است.

ماتروشکا در روسیه
اگه در سفر خود قصد خرید ماتروشکاها را داشتید از تمامی مراکز خرید مسکو می توانید انواع مختلف آن را تهیه کنید. ناگفته نماند که قیمت های این عروسک ها ارزان و مناسب است.


کهربا (Amber)

کهربا صمغ درختانی است که پس از سال ها و با گذر زمان به یک ماده سخت همچون سنگ تبدیل می شود. از دوران باستان کهربا به عنوان سنگ جواهری با ارزش برای ساخت اشیای تزئینی و جواهرات استفاده می شود.
مردم روسیه معتقدند کهربا علاوه بر زیبایی، خواصی آرامش بخش و نشاط آور دارد، هم چنین انرژی های منفی را دفع می کند.

کهربا در روسیه
گرچه کهربا را در بسیاری از نقاط جهان می توان یافت اما بزرگترین و مرغوب ترین معدن کهربا در کشور روسیه قرار دارد. از این رو یکی از مهمترین سوغات روسیه محسوب می شود. کهربا می تواند به رنگ های زرد لیمویی، قهوه ای روشن و تیره باشد.


ظروف خاخلاما (Khokhloma) 

ظروف خاخلاما روسیه، ظروفی چوبی نقاشی شده با زمینه طلایی و طرح های رنگی هستند. طراحی این ظروف به عنوان یک هنر روسی در قرن 17 از منطقه نیژنی نووگورود (Nizhniy Novgorod) سرچشمه گرفت.

ظروف خاخلاما سوغات روسیه


رنگ ها و طرح های زیبای روی این ظروف که بیشتر ترکیبی هایی از طلایی و قرمزاند جزو محبوب ترین سوغاتی های روسیه هستند. توت فرنگی، دانه های تمشک، گل های ریز با شاخ و برگ هایشان طرح های اصلی و سنتی این ظروف هستند.


والنکی یا چکمه های نمدی (Valenki)


والنکی نوعی چکمه یا پاپوش ساق بلند از جنس نمد است که به عنوان نمادی از کشور روسیه شناخته می شود. والنکی چکمه سنتی روس ها است که در فصل های سرد زمستانی استفاد می شود. گرچه این چکمه ها در مقابل آب مقاوم نیستند اما در مقابل سرما به خوبی خود را نشان می دهند. قدمت چکمه های والنکی به 1500سال قبل باز می گردد.


کلاه خزدار (Ushanka)

روس ها به کلاه علاقه بسیاری دارند و یکی از انواع آن به اوشانکا معروف است. اوشانکا، کلاهی از جنس خز با لبه هایی که کاملا گوش ها را در مقابل سرما می پوشاند. این کلاه از واژه اوشی که در روسی به معنای گوش گرفته شده است.

سوغاتی های روسیه
اوشانکا عموما از پشم حیواناتی همچون خرس، سمور، خرگوش و گوسفند ساخته می شود و به رنگ های سفید ، قهوه ای، مشکی و خاکستری در بازار دیده می شود.
شاید با دیدن اوشانکا به یاد شوروی سابق بیفتید که کاملا درست است. این کلاه سمبل آن دوران در روسیه است و از اهمیت خاصی برخوردار است. این کلاه محافظی بی رقیب در برابر سرمای طاقت فرسای روسیه است.
 
سماور (Samovar)

همانطور که در بین تمام ایرانی ها سماور روسی از اعتبار بالایی برخوردار است، این ساخته دست روس ها علاقه مندان زیادی در دنیا دارد. سماورهای روسی در شکل های مختلف و حجم های متفاوت طراحی می شود.
جالب است بدانید سماور در زبان روسی به معنای خود جوش است  و برای اولین بار در دوره سلطنت شاهرخ نوه نادر شاه افشار وارد ایران شد.

سماورهای روسیه


در سفر به مسکو می توانید از انواع سماور جدید و قدیمی به عنوان سوغاتی خریداری کنید.
 
گرفتن سوغاتی یا امتحان کردن غذاهای خاص هر منطقه لذت خاصی دارد. اگر هم سفر شما به روسیه است، پس دیگر نگران گرفتن سوغاتی برای عزیزانتان نباشید. چرا که در روسیه می توانید صنایع دستی سنتی و جذابی تهیه کنید. که بیشتر آنها چوبی هستند. علاوه بر آن هر شهری سوغات خاص خودش را دارد. قبل از سفر مراکز خرید و صنایع دستی دستی معروف را جستجو کنید تا بتوانید از زیبایی هایشان استفاده کنید. در آنجا نیز می توانید از راهنمایان تورهای نادیا پرواز جهت خدمات بهتر کمک بگیرید. 

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

10 شب و 11 روز
هواپیمایی قطر
کیپ تاون سان سیتی ژوهانسبورگ پارک جنگلی

2.590 دلار + 59.900.000

6 شب و 7 روز
هواپیمایی ترکیش
آنتالیا

28.490.000

3 شب و 4 روز
هواپیمایی قطر
دوحه

16.900.000 + هزینه پرواز

6 شب و 7 روز
ایران ایرتور
کوش آداسی

13.290.000

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
سنت پترز بورگ مسکو

14.990.000 + 545 دلار

4 شب و 5 روز
پاریس

1400 یورو + هزینه پرواز

4 شب و 5 روز
ایران ایر
استانبول

14.300.000 تومان

4 شب و 5 روز
هواپیمایی ماهان
مسکو

35.990.000 تومان + 70 دلار