تا حالا راجع به شفق قطبی شنیده اید؟

تا حالا راجع به شفق قطبی شنیده اید؟ شفق قطبی (Aurora) پدیده ای طبیعی و بسیار زیباست که طی فعل و انفعالاتی خاص در سطح اتمسفر اتفاق می افتد. زیبایی شفق قطبی اصلا قابل وصف نمی باشد، حتی حرفه ای ترین عکس ها هم نمی توانند شکوه و زیبایی این پدیده را در قاب خود نمایش دهند. برای اینکه بیشتر درباره این پدیده بدانید، از زمان اتفاق افتادن آن اطلاع پیدا کنید و مکان هایی که از آنها مشاهده شفق قطبی امکان پذیر است را بشناسید، در این مقاله با نادیا پرواز همراه شوید.

شفق قطبی چیست

مجسم کنید یک نیروی نامرئی اطراف زمین قرار دارد، حالا تصور کنید آن نیرو برای میلیون ها سال ما را از تشعشعات خطرناک پلاسمایی محافظت می کند، که می تواند زندگی کل زمین را نابود کند. شاید فکر کنید که این فقط یک داستان علمی تخیلی است اما حقیقت دارد و اینجاست که شفق قطبی به میان می آید. شفق قطبی یکی از قدیمی ترین اسرار بشری است که تئوری های عجیب و غریبی برای توضیح دادنش شکل گرفته است، مثلا ارسطو فکر می کرد که شفق قطبی نوعی تهوع آسمانی به شکل شعله های کوچک است! اما در سال 1600 دو مساله باعث شده که این پدیده قابل فهم شود، اول اینکه دانشمندان به این نتیجه رسیدند که زمین یک آهنربای بزرگ است و دوم اینکه خورشید متشکل از چیزهای بیشتری به جز نور است! تشعشعات خورشیدی خیلی قبل تر از اینکه به زمین برسد، در سطح خورشید یا کرونا به وجود می آید. کرونا مکانی بسیار زیبا و همیشه خروشان است که پر از گرداب های پلاسمایی شدید و جرقه های مغناطیسی بزرگ می باشد. تمام این فعل و انفعالات به طور مداوم امواجی از ذرات انرژی را آزاد کرده و پدیده ای را ایجاد می کند با عنوان باد خورشیدی. باد خورشیدی با سرعت 400 کیلومتر بر ثانیه حرکت می کند و باعث انفجار ذرات بارداری می شود که به زمین میرسد. خوشبختانه چرخش زمین و هسته ی زمین کلید حیات ماست چون باعث ایجاد یک میدان نیروی مغناطیسی در اطراف زمین می شود که باد خورشیدی را منحرف و دور می کند. بخاطر همین میدان مغناطیسی است که ما چیزی به نام اتمسفر داریم و به لطف آن و جریان های مغناطیسی خنثی کننده زمین به جای اینکه سوخاری شویم، گرمای دلچسبی دریافت می کنیم!

مورمانسک شفق قطبی

اما علیرغم این تدبیر قسمت کوچکی از آن باد خورشیدی که در اطراف میدان مغناطیسی زمین شناور است به سمت بالا و پایین می آید، یعنی همان قطب های زمین، و آنجاست که شفق پدید می آید. چطور؟ جواب اینجاست که وقتی ذرات انرژی با ذرات سطح اتمسفر برخورد می کنند، باعث برانگیختگی اتم های گازی اتمسفر می شود و ذرات هم انرژی دریافتیشان را به شکل نور آزاد می کنند و ما شفق را میبینیم. اتم های مختلف چون در سطوح مختلفی از انرژی برانگیخته می شوند، بنابراین باعث ایجاد رنگ های مختلفی از شفق می شوند.

مورمانسک

مثلا اتم اکسیژن باعث ایجاد رنگ سبز و قرمز می شود که ما اکثرا شفق را به این رنگ ها می بینیم. نیتروژن هم رنگ جالبی مرکب از قرمز و آبی ایجاد می کند که باعث می شود آسمان را به رنگ شگفت انگیز ارغوانی و صورتی ببینیم. ما فقط می توانیم شفق را در شب مشاهده کنیم اما این در حالی است که در 24 ساعت روز و تمام طول سال اتفاق می افتد.

شفق قطبی زیبایی های آسمان شب را به ما یادآوری می کند و این اثر هنریی که در آسمان پدید می آید، علاقمندان پدیده های طبیعی و نجومی را برای تماشا به سرزمین های قطبی فرامیخواند. 

بهترین زمان برای مشاهده شفق قطبی چه موقع است؟

 

نورهای شمال

همانطور که گفته شد شفق قطبی همواره در حال اتفاق افتادن است و به گفته محققان هر 11 سال یکبار به حداکثر مقدار خود می رسد. اما بهترین زمان برای دیدن شفق قطبی زمستان هاست چون میزان آلودگی نوری به کم ترین مقدار خود می رسد. از سپتامبر تا 10 آوریل گروه عکاسان، محققان و علاقمندان به پدیده های طبیعی برای دیدن شفق قطبی کوله بار سفر می بندند. در کل میتوان گفت که زمان دقیق و مشخصی برای بهتر دیدن شفق قطبی وجود ندارد، اما راهنماهای تور شفق قطبی می توانند طبق تجربه ای که دارند، گردشگران را راهنمایی کنند.

بهترین مکان ها برای دیدن شفق قطبی کدامند؟

 

قطب شمال

آلاسکا، فیربنکس

ایسلند

روسیه، مورمانسک و آرخانگلسک

شمال سوئد و فنلاند

کانادا، یلونایف

گرین لند

نروژ، ترومسا

نیوزلند و تاسمانی

بد نیست بدانید دیدن شفق قطبی از قطب شمال بیشتر رایج است به این دلیل که در قطب جنوب مکان های کمتری برای دیدن شفق قطبی وجود دارد. تاسمانی و نیوزلند بهترین مکان ها برای مشاهده این پدیده طبیعی در آسمان های قطب جنوب می باشد.

چگونه برای دیدن شفق قطبی به روسیه برویم؟

مشهورترین مکان برای دیدن شفق قطبی شهری به نام مورمانسک در روسیه است. شهر مورمانسک شهری مرزی روسیه و فنلاند به شمار می آید بنابراین ورود به این شهر تحت شرایط بسیار خاصی امکان پذیر است. حتی اگر ویزای توریستی روسیه را از قبل دریافت کرده باشید (یا فن آیدی داشته باشید) اجازه پرواز به مقصد مورمانسک را نخواهید داشت. اما تحت شرایط خاص و با اخذ تاییدیه های لازم می توانید برای دیدن شفق قطبی به مورمانسک سفر کنید. اما شهر ارخانگلسک محدودیت های مورمانسک را برای سفر ندارد.

شفق قطبی روسیه

اگر تمایل دارید تا برای دیدن این پدیده زیبا راهی سرزمین های شمالی روسیه شوید، می توانید برای مشاوره و استفاده از تجربه کارشناسان ما در این زمینه، رزرو پرواز و هتل با نادیا پرواز تماس بگیرید.

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
آگرا دهلی گوا

49.995.000 تومان

4 شب و 5 روز
هواپیمایی قطر
دوحه

27.790.00 تومان

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
آگرا جیپور دهلی

34.995.000 تومان

9 شب و 10 روز
کیپ تاون سان سیتی ژوهانسبورگ پارک جنگلی

2.690 دلار + پرواز

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
سنت پترز بورگ مسکو

44.690.000 + 70 دلار

9 شب و 10 روز
هواپیمایی قطر
خلیج هالونگ دانانگ هوشی مین

59.000.000 تومان + 1/440 دلار

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
مسکو مورمانسک

63.690.000 تومان + 70 دلار