9 نکته مهم که در سفر به مسکو باید به آن توجه کنید

وقتی از مسکو صحبت می کنیم، منظورمان یکی از بزرگترین و گران ترین پایتخت های دنیاست. زمانی که قصد سفر به شهر یا کشوری را دارید باید یک سری نکات را رعایت کنید، اما سفر به مسکو ملزم به رعایت نکات و قوانین خاص خود است که احتمالا بعضی از آنها در سایر شهرهای اروپایی الزامی نباشد. نادیاپرواز بر اساس بازخورد های مسافران تورهای متنوع روسیه در 9 سال گذشته با موضوعاتی روبرو شده که برای اکثر مسافران این مسیر سوال برانگیز بوده است. در ادامه 9 نکته مهم که در سفر به مسکو باید به آن توجه کنید را بخوانید.
 

دزدی در مسکو

مراقب جیب برها در مسکو باشید

جیب برها چشمشان دنبال گردشگرانی است که نسبت به اموال خود بی احتیاط به نظر می رسند. آنها از حقه های ماهرانه ای برای جدا کرن اشخاص از کیف پول هایشان استفاده می کنند، یا حتی ممکن است  با چالاکی پول نقد یا کارت اعتباری را از دستتان بربایند. در مکان های توریستی مثل خیابان آربات و یا در اماکن عمومی شلوغ مثل مترو هوشیار باشید. انتظار نداشته باشید که کوله پشتی جای امنی برای نگهداری لوازم قیمتی و پول هایتان باشد. در عوض سعی کنید یک کیف کمری همراه خود ببرید که در تمام مدت جلوی چشمانتان باشد تا به راحتی ازآن مراقبت کنید. همچنین بهتر است پول هایتان را فقط یک جا نگذارید و آن را در جیب های مختلف لباستان پخش کنید که اگر خدا نکرده مورد سرقت واقع شدید، مقداری پول جای دیگری داشته باشید.

پلیس روسیه

برای عکاسی در مسکو اجازه بگیرید

قبل از عکس گرفتن کمی صبر کنید و حواستان را جمع کنید. گرفتن عکس از پلیس و مقامات رسمی روسیه این اشکال را ایجاد می کند که توجه مجری های قانون به شما جلب شود و درست همین جا یک دردسر کلافه کننده در حال شکل گیری است. این را بدانید که برای پلیس روسیه مهم نیست که مهمان کشورشان هستید و احتمالا قوانین را نمی دانید. در نظر داشته باشید که نشان دادن پاسپورتتان هم دردی را دوا نمی کند چون آنها اصلا علاقه ای به دیدن مدارک شناسایی شما نخواهند داشت و تنها راهکارشان بازجویی است. به مشکل بالا عکاسی از سفارت ها و اماکن دولتی را اضافه کنید. به علاوه شاید برخی از شهروندان روسی هم تمایلی نداشته باشند که از آنها عکس گرفته شود. پس اگر زمانی سوژه جالبی پیدا کردید واین شهروندان محترم در کادرتان حضور داشتند بهترین راه این است که خیلی مودبانه از آن ها اجازه بگیرید و مطمئن باشید که آنها با روی باز به شما اجازه خواهند داد. عکاسی حرفه ای (مثلا عکاسی با دوربین کاملا حرفه ای روی سه پایه) نیازمند اجازه کتبی و همراه داشتن مدارک رسمی مربوطه است، اما عکاسی آماتور به طور گسترده بدون هیچ مشکلی در مسکو مجاز است. این نکته را هم بخاطر داشته باشید که در برخی از موزه ها عکاسی یا به طور کلی ممنوع است یا مبلغی را بابت اجازه عکاسی باید پرداخت کنید. قبلا عکاسی در مترو مسکو ممنوع بود (البته همچنان در سن پترزبورگ ممنوع است)، اما نگران نباشید عکس گرفتن در مکان های عمومی و واگن های مترو مجاز است.

از پاسپورت خود کپی تهیه کنید

در هر سفری خارجی یا تور مسافرتی دستبرد جیب برها یک خطر جدی به شمار می آید. راهی که ما پیشنهاد میدهیم این است که به جای حمل پاسپورت، یک کپی از پاسپورتتان را همراه داشته باشد چون ممکن است به هر دلیلی توسط پلیس متوقف شوید و از شما تقاضا شود که پاسپورتتان را نشان دهید. هم چنین از صفحه ویزای مسافرتی در پاسپورتتان و کلیه مدارکی که مربوط به اقامت شما در روسیه است، یک کپی همراه خود داشته باشید.
 

مقبره لنین

آداب حضور دراماکن مقدس را رعایت کنید

زمانی که از اماکنی مانند آرامگاه لنین دیدن می کنید، ضروریست تا احترام آن مکان را حفظ کنید. محافظان و نیروی امنیتی نسبت به این جاذبه مسکو به طور خاص تعصب زیادی دارند. با توجه به ازدحام همیشگی باز دیدکنندگان، برای تماشای آرامگاه لنین در مسکو صفی طولانی وجود دارد که احتمالا موجب بی قراری شما شود. اگر جوک گفتن و تعریف داستان برای دوستتان را برای رهایی از این معطلی انتخاب کردید، مراقب باشید که نگهبانان بخاطر رفتار نا مناسب با شما برخوردی نداشته باشند. در ضمن یادتان باشد به هیچ وجه دستتان را در جیبتان فرو نبرید، و خنده های بی مورد را کنترل کنید.

از پیش، قوانین گمرکی را مطالعه کنید

اگر یک جنس آنتیک و عتیقه می خرید، اطمینان حاصل کنید که آن را از دلال یا فروشنده ای خریداری کرده اید که توانایی تکمیل فرم های لازم برای خارج کردن آن جنس از کشور روسیه را داشته باشد. این فرم ها و رسیدتان را به همراه داشته باشید تا هنگام ترک روسیه به مامور گمرک نشان دهید. این نکته را هم بخاطر داشته باشید که اجازه خارج کردن اجناسی با بیش از صد سال قدمت را ندارید.

در روسیه باید فرم ثبت نام را پرکنید

هر مسافری با هر مقصدی در روسیه، که قصد دارد بیش از سه روز اقامت داشته باشد باید خود را در اداره مهاجرت روسیه رجیستر یا ثبت نام کند تا دولت بتواند از مکان مهمانان خود اطلاع داشته باشد. به خاطر داشته باشید که در تور روسیه نادیاپرواز ثبت نامتان را انجام خواهند داد. اما برای اینکه با تمام جزئیات این ثبت نام آشنا شوید اینجا کلیک کنید.

برای استفاده از برق روسیه مشکلی نخواهید داشت

به منظور جلوگیری از صدمه های احتمالی به دستگاه های الکترونیکی خود، مبدل وآداپتور همراه خود داشته باشید. احتمالا از اولین کارهایی که بعد از تحویل اتاقتان در هتل می خواهید انجام دهید شارژ کردن وسایل الکترونیکی است که ممکن است در طول سفر شارژشان تمام شده باشد. در روسیه غالبا مشکلی با استفاده از برق و دو شاخه  نخواهید داشت اما بهتر است انواع مبدل ها را قبل از سفر تامین کنید تا پس از رسیدن به هتل با خیال راحت برنامه های گردش و تفریح را برنامه ریزی کنید.

برای نوشیدن از آب معدنی استفاده کنید

در سفر به روسیه از شیرهای آب برای آشامیدن استفاده نکنید. قبل از نوشیدن آب شیر، لازم است تا آن را بجوشانید، با این حال دوش گرفتن و استفاده از آب برای مسواک زدن مجاز است و مشکلی ایجاد نمی کند. عموما آب معدنی در رستوران ها استفاده می شود، اما اگر ترجیح می دهید آب معدنی گازدار ننوشید؛ باید  “voda byez gaz”  را درخواست کنید که به معنی آب بدون گاز است.

کلیسا های مسکو

به فرهنگ روسیه احترام بگذارید

اگر در مسکو به سر می برید و بازدید از کلیساهای اُرتودوکس و جامع را در برنامه دارید، باید حواستان به نحوه لباس پوشیدنتان باشد. برای ورود به کلیساهای اُرتودوکس لازم است پاها و شانه ها پوشیده باشد. خانم ها باید موهای خود را بپوشانند و آقایان باید کلاه هایشان را از سر بردارند.

تمامی کشور ها از جمله روسیه قوانین و آداب رسوم خاص خود را دارند، که قبل از سفر به آن ها لازم است از جزئیات قوانین و مقرراتشان آگاه شویم تا تنها خاطره خوش سفر برایمان به یادگار بماند. اگر تصمیم سفر به روسیه را در سر دارید نادیاپرواز به عنوان مجری مستقیم تورهای روسیه می تواند شما را برای داشتن سفری خاطره انگیز یاری کند.

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
سنت پترز بورگ مسکو

44.690.000 + 70 دلار

9 شب و 10 روز
کیپ تاون سان سیتی ژوهانسبورگ پارک جنگلی

2.690 دلار + پرواز

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
آگرا جیپور دهلی

34.995.000 تومان

9 شب و 10 روز
هواپیمایی قطر
خلیج هالونگ دانانگ هوشی مین

59.000.000 تومان + 1/440 دلار

4 شب و 5 روز
هواپیمایی قطر
دوحه

27.790.00 تومان

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
آگرا دهلی گوا

49.995.000 تومان

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
مسکو مورمانسک

63.690.000 تومان + 70 دلار