چطور با قطار به روسیه سفر کنیم؟

کشور پهناور روسیه جاذبه های زیادی برای گردشگران سفر دارد و به طور کامل تحت پوشش خطوط ریلی راه آهن سراسری است که مزیت بزرگی برای جهانگردانی به شمار می رود که علاقه دارند با کمترین هزینه، تجربیات متفاوتی داشته باشند. در این میان سفر با قطار محبوبیت زیادی بین گردشگران پیدا کرده است. در این مطلب می خواهیم بدانیم چطور می شود با قطار به روسیه سفر کرد و یا اینکه بین شهرهای روسیه با قطار جابه جا شد. با نادیا پرواز همراه باشید. 


قطار روسیه

تا قبل از جام جهانی بنا بر آنچه میان دولت روسیه و ایران بسته شده بود، ورود گردشگران ایرانی می بایست تنها از مرزهای هوایی متعارف  انجام می گرفت و این مرزها یعنی پرواز به شهرهایی مثل مسکو، سنت پترزبورگ، کازان، سوچی و چند شهر دیگر در روسیه که پذیرای مسافران ایرانی هستند. طبق مجوز صادر شده از زمان جام جهانی به بعد امکان سفر زمینی ایرانی ها به روسیه میسر گردید که سفر با قطار یکی از این راه های ممکن است.
برای گرفتن ویزای روسیه جهت سفر زمینی با قطار، بلیت قطار و واچر هتل پرداخت شده در روسیه الزامی است.


قطار روسیه

حالا نکاتی را با هم می خوانیم تا بیشتر با وضعیت سفرهای ریلی و شرایط آن در روسیه آشنا شویم.

شما با سوار شدن بر قطارهای روسیه و با دیدن پرده های بافته شده و سماورهای زرد و قدیمی و دیدن مسافرانی که مدام در حال خوردن و خوش گذرانی هستند سر ذوق می آیید. تقریبا تمام شهرهای روسیه تحت پوشش شبکه گستره ریلی این کشور هستند و گردشگران با استفاده از این امکان می توانند با قیمتی مناسب روسیه را کاوش کنند.

قطار روسیه
 

البته قطارهای روسیه کلاس های متنوعی دارند و از آنجایی که پولدارهای روس علاقه عجیبی به تجملات دارند، کلاس برتر این قطارها را برای آنها رها می کنیم. فقط این را باید در نظر داشت که به قطار درجه یک، لوکس یا اسپلنی واگن می گویند که کوپه ای دوتخته گاهاً همراه با تلویزیون و سیستم پخش تصویر است.

کلاس بعدی که به نام کوپه در روسیه شناخته می شود همان چهارتخته هایی است که در ایران هم شبیه آن را داریم. در این کلاس شما هنوز فضای خصوصی دارید اما در کلاس سوم که به نام پلاتز کارت مرسوم است این فضای خصوصی جای خود را به راهرویی می دهد که همسفران زیادی در طول سفر با خصوصیات شما آشنا می شوند.

البته این فضا با اینکه کمی کثیف و شلوغ هست اما امن ترین حالت برای آنهایی است که تنها سفر می کنند و از اینکه با غریبه ای در یک واگن همسایه شوند چندان حس خوبی ندارند.
سرویس های بهداشتی قطار ها چندان تمیز نیست اما در کلاس های بالاتر این مشکل وجود ندارد.

 

رستوران قطار هم می تواند میزبان خوبی برای شما باشد و در کنار آن در هر توقف که بین 10 تا 20 دقیقه طول می کشد خانم های پیر با مزه ای را خواهید دید که غذاهای خانگی می فروشند؛ اگر از آن دسته هستید که در سفر از تجربه های خاص استقبال می کند از این زن های روسی حتما خرید کنید. در حین خرید از ایستگاه ها مراقب وسایل با ارزش خود هم باشید.

خرید بلیط قطار


اول از هر چیز باید بدانیم که بلیط قطار را نمی شود رزرو کرد و باید خرید. در ضمن در روسیه بیش از 45 روز قبل از حرکت هم نمی شود بلیطی را خرید. بلیط های الکترونیکی را هم بعد از چاپ باید قبل از حرکت به دفاتر صدور بلیط ببرید و بلیط قطعی خود را دریافت کنید. به یاد داشته باشید که چه برای خرید و چه برای سوار شدن به قطار به پاسپورت احتیاج دارید.

به روش های مختلفی می توان بلیط قطار گرفت یا به دفاتری بروید تا به صورت آنلاین برای شما بلیط رزرو کنند که خوب هزینه اضافه تری باید بپردازید و یا اینکه به ایستگاه های قطار سری بزنید و با حداقل هزینه بلیط تهیه کنید فقط تنها مشکلش این است که هیچ کس انگلیسی صحبت نمی کند و شما مدت زیادی باید ساکت، محیط را تماشا کنید.
در موقع خرید حتما راهنمایی بگیرید که بهترین بلیط برای شما کدام است تا مثلا با زندانی هایی که برای انتقال به زندان های شرق کشور سوار قطار هستند، هم سفر نشوید؛ این اتفاق بسیار مرسوم است.

برای خرید بلیط به صورت آنلاین شما احتیاج به کارت اعتباری بین المللی دارید و در نظر داشته باشید که از 2.5% به بالا از شما هزینه صدور بلیط آنلاین گرفته می شود.
برای خرید اینترنتی بلیط قطار می توانید به سایت خود شبکه راه آهن روسیه به آدرس www.rzd.ru مراجعه کنید. مزیت این سایت این است که افزایش نرخی ندارد و اشکال بزرگ آن این که تنها به زبان روسی خدمات ارائه می کند. در کنار این سایت می توانید به سایت های دیگری مراجعه کنید که با زبان انگلیسی
خدمات ارئه می کنند، مانند:
 RealRussia.co.uk
www.svezhyveter.ru/sv/rutrains.htm
www.hostels.ru

در نظر داشته باشید که ایستگاه های مرکزی قطار بخشی به نام «مرکز خدمات» دارند که افرادی آنجا هستند و با هزینه 100 روبل کارهای رزرو شما را انجام می دهند. این هزینه ارزشش را دارد.

در پایان اگر از ایران قصد سفر به روسیه را دارید و می خواهید حتما با قطار سفری به روسیه داشته باشید پیشنهاد می کنم با کارشناسان نادیا پرواز مشورت کنید . این مشورت رایگان و به سود شماست.

 

 

نادیا پرواز سفر به سبک رویای تو : 41579-021

فرم ارسال نظر

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
آگرا دهلی گوا

49.995.000 تومان

9 شب و 10 روز
کیپ تاون سان سیتی ژوهانسبورگ پارک جنگلی

2.690 دلار + پرواز

6 شب و 7 روز
آیروفلوت
مسکو مورمانسک

63.690.000 تومان + 70 دلار

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
آگرا جیپور دهلی

34.995.000 تومان

9 شب و 10 روز
هواپیمایی قطر
خلیج هالونگ دانانگ هوشی مین

59.000.000 تومان + 1/440 دلار

4 شب و 5 روز
هواپیمایی قطر
دوحه

27.790.00 تومان

7 شب و 8 روز
هواپیمایی ماهان
سنت پترز بورگ مسکو

44.690.000 + 70 دلار